Taekwondoya özgü bir saha testi modellemesi
A field test modeling specific to taekwondo
  1. Tez No: 872265
  2. Yazar: SÜMEYRA DURMAZPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi Taekwondo'ya Özgü Bir Saha Testi Modellemesi Sümeyra DURMAZPINAR Manisa Celal Bayar Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Antrenörlük Eğitimi Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Erkan GÜNAY Amaç: Literatürde yer alan sınırlılıklar nedeniyle taekwondo müsabakaları sırasında ihtiyaç duyulan temel fizyolojik ve motor özelliklere göre tasarlanmış; kolay uygulanabilen, zamansal ve maliyet açısından ekonomik bir test geliştirmek ve bu test sonuçlarına göre taekwondo sporcularının uygunluk düzeylerinin belirlenmesine olanak sağlamaktır. Metot ve yöntem: Çalışmada 12 erkek müsabık taekwondo sporcusunun ilk olarak demografik ve antropometrik özelikleri ölçülmüştür. Ardından araştırmacı tarafından taekwondoya özgü performans ölçümü için dizayn edilen, 4m2 bir alanda ses sinyali ile kontrol edilen, katılımcının maksimum eforla taekwondoya özgü vuruş tekniklerini toplam 6 set üzerinden 20 saniye efor, 10 saniye pasif dinlenme bölümleri arasında, uygulama prensibine dayalı tamamlanan Taekwondo Performans Testi uygulanmıştır. TPT'nin fizyolojik ve motor özelliklerle olan ilişkisinin ortaya konması için; aralıklı fitness düzeyi ve indirekt olarak aerobik kapasiteyi ölçmek amacıyla 30-15 aralıklı koşu testi, anaerobik kapasiteyi ölçmek için Wingate testi, çeviklik ölçümü için Illinois testi ve nöromüsküler performans ölçümü için countermovement sıçrama testi uygulanmıştır. Bulgular: TPT toplam vuruş, maksimum ve minimum vuruş değerleri ile antropometrik ölçümler (Beden Kütle İndeksi, yağ yüzdesi ve yağ kütlesi) arasında negatif yönde korelasyon bulundu. Ayrıca TPT tüm değerleri ile 30-15 aralıklı koşu testi final koşu hızı, toplam mesafe, toplam koşu süresi ve tahmini maksimum oksijen tüketimi (VO2 maks.) arasında pozitif yönde korelasyon tespit edildi (p 0.05). Yapılan regresyon analiz sonuçları toplam ve maksimum vuruş sayısının tahmini VO2 maks.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A Field Test Modeling Specific to Taekwondo Sümeyra DURMAZPINAR Manisa Celal Bayar University Postgraduate Education Institute Department of Coaching Education Advisor: Assoc. Prof. Erkan GÜNAY Objective: To develop a test designed according to the basic physiological and motor characteristics needed during taekwondo competitions due to the lack of information in the literature; to develop an easy-to-apply, time and cost-effective test; and to determine the fitness levels of taekwondo athletes according to the results of this test. Materials and methods: In the study, demographic and anthropometric characteristics of 12 male competitive taekwondo athletes were first measured. Then, the Taekwondo Performance Test (TPT), designed by the researcher for taekwondo-specific performance measurement and controlled by a sound signal in a 4m^2 area, was completed based on the principle of applying taekwondo-specific kicking techniques with maximum effort over a total of 6 sets, alternating between 20 seconds of effort and 10 seconds of passive rest periods. To reveal the relationship between TPT and physiological and motor characteristics, the 30-15 Interval Running Test was applied to measure intermittent fitness level and indirectly aerobic capacity, the Wingate test to measure anaerobic capacity, the Illinois test to measure agility, and the countermovement jump test to measure neuromuscular performance. Results: TPT total kick, maximum and minimum kick values were negatively correlated with anthropometric measurements (Body Mass Index, fat percentage, and fat mass) (p < 0.05). Additionally, a positive correlation was found between TPT total stroke, maximum and minimum stroke values, and final running speed, total distance, total running time, and estimated maximum oxygen consumption (VO2 max.) in the 30-15 interval running test (p < 0.05). However, no correlation was found between all TPT values and vertical jump, agility, and Wingate test results (p > 0.05). The results of regression analysis showed that the total and maximum number of strokes explained a significant portion of the variance in estimated VO2 max (p < 0.05). The results of Bland-Altman analysis and one-sample t-test showed that there was no significant difference between the estimated VO2 max values calculated from the 30-15 interval running test and the estimated VO2 max values calculated from the TPT in terms of mean difference (𝑑̅ = 0.05) (p < 0.95). Conclusion: The findings of the study showed that TPT can be used as a measurement tool to assess tolerance to high-intensity workloads required in taekwondo competition and recovery ability between loads. It was also observed that it may provide information about measuring and monitoring the physical fitness level specific to taekwondo sport. Future studies on different populations and athletes with varying training levels are needed.