Acil serviste pulmoner ödemli hastaların diüretik tedavisine yanıtının ultrasonografik olarak değerlendirilmesi
Ultrasonographic evaluation of patients' response to diuretic therapy in the emergency department
- Tez No: 872302
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHADIR TAŞLIDERE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Giriş ve Amaç: Acil servislere en sık başvuru şikayetlerinden biri nefes darlığıdır. Dispneik hastaların hızlı yönetimi önem arz etmektedir. Bazı hastalarda nefes darlığının sebebi kalp yetmezliğidir. Kalp yetmezliği 21. yüzyılın giderek büyüyen bir problemidir. Kalp yetmezliğinde görülebilen pulmoner ödem ölümcül olabilmekt ed ir. Pulmoner ödem, akciğer parankiminin interstis ye l ve alveo la r boşluklarında sıvı artışı olarak tanımlanır. Bu çalışmada acil servise nefes darlığı ile başvuran hastalarda pulmone r ödemin varlığı nın aydınla t ılmas ı nda ve diür e t ik tedavinin etkinliğinin değerlendirilmesinde bir ultrasonografi prokolü olan reverse- FALLS protokolü kullanılarak, tedavi öncesinde ve sonrasında B çizgileri tespitleri ile IVC ölçümlerinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma etik kurul onayı alınarak Helsinki Bildirgesi'ne uygun olarak yürütüldü. Acil servise nefes darlığı ile başvuran hastalar üzerinde prospektif ve tek merkezli olarak 01 Nisan 2023-30 Haziran 2023 tarihleri arasında yapıldı. Pulmoner ödemli hastalarda diüretik tedavisine rehberlik etmek için bir ultrasonografi protokolü olan Reverse-FALLS protokolü kullanıldı. Diüretik tedavi öncesi ve sonrası ekstravasküler alan değerlendirme amaçlı yapılan USG ile görülen B çizgileri sayısı hazırlanan formlara kaydedildi. Çalışmamızda verilerin istatistiksel analizi için SPSS (Statistical Package for the Social Sciences, Chicago, IL, USA) programının 21.0 versiyonu kullanıldı. Sürekli değişkenlerin değerlendirilmesinde normal dağılım gösterenler için Bağıms ız Gruplarda T testi, normal dağılım göstermeyenler için Mann- Whit ne y U test i uygulandı. Geliş anında uygulanan USG verileri ile tedavi sonrasında uygulanan USG verilerinin değerlendirilmesinde Wilcoxon testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Dyspnea is one of the most common complaints of admission to emergency services. Rapid management of dyspneic patients is essential. In some patients, the cause of shortness of breath is cardiac insufficiency. Cardiac insufficiency is a growing problem of the 21st century. Pulmonary edema, seen in cardiac insufficiency, can be fatal. Pulmonary edema is defined as an increase in fluid in the interstitial and alveolar spaces of the lung parenchyma. This study aims to examine the diagnostic values of B lines and IVC measurements by using lung ultrasonography to clarify the presence of pulmonary edema and to evaluate the effectiveness of diuretic therapy in patients presenting to the emergency department with shortness of breath. Materials and Methods: This study was conducted in accordance with the Declaration of Helsinki, with the approval of the Ethics Committee. It was performed on patients who applied to the emergency department with dyspnea, as a prospective and single-center study, between 01 April 2023 and 30 June 2023. Reverse-FALLS protocol, an ultrasonography protocol, was used to guide diuretic therapy in patients with pulmonary edema. The number of B lines seen in USG performed for the purpose of evaluating the extravascular area before and after diuretic treatment was recorded in the prepared forms. In this study, version 21.0 of the SPSS (Statistical Package for the Social Sciences, Chicago, IL, USA) program was used for statistical analysis of the data. In the analysis of continuous variables, T-test in Independent Groups was used for those normally distributed, and the Mann-Whitney U test for those not normally distributed. The Wilcoxon test was used to evaluate the USG data applied at the time of admissio n and the USG data applied after the treatment.