Üçüncü basamakta hasta memnuniyeti ve geleneksel ve tamamlayıcı tıp kullanım sıklığı arasındaki ilişki
The relationship between patient satisfaction and traditional and complementary medi̇ci̇ne use frequency in third step
- Tez No: 872355
- Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN YENGİL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Hastanesi polikliniklerine ayaktan başvuran hastaların hasta memnuniyet düzeyi ile geleneksel ve tamamlayıcı tıp (GETAT) uygulamaları hakkında bilgi tutum ve davranışlarını arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Araştırma tanımlayıcı tipte kesitsel bir anket çalışmasıdır. Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Hastanesi polikliniklerine başvuran 341 gönüllü erişkin hasta çalışmaya dâhil edildi. Hastalara sosyodemografik özelliklerini ve GETAT kullanımı hakkındaki bilgi düzeyi-tutum ve davranışlarını sorgulayan toplam 26 soruluk anket ve Ayaktan Hasta Memnuniyet Ölçeği uygulandı. Bulgular: Çalışmaya toplamda 341 gönüllü birey dahil edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the knowledge, attitudes and behaviors of outpatients attending Hatay Mustafa Kemal University Hospital polyclinics about Traditional and Complementary Medicine (TCM) practices and to evaluate the relationship between patient satisfaction and patient satisfaction. Materials and Methods: The research is a descriptive type cross-sectional survey study. Hatay Mustafa Kemal University Hospital polyclinics started to treat 341 volunteer adult patients. A total of 26 questions were asked to patients about sociodemographic characteristics, GETAT use, knowledge level, attitude and fees, and the Outpatient Satisfaction Scale was completed. Results: A total of 341 volunteer individuals were included in the study.