Ratlarda insizyonel herni modelinde mxene içeren hidrojel - polipropilen yamanın postoperatif adezyona etkisi
The effect of mxene containing hydrogel - polypropylene mesh on postoperative adhesion in an incisional hernia model in rats
  1. Tez No: 872394
  2. Yazar: ORHAN AYATA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SADETTİN ER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç Hayvan deneyi modelinde antiinflamatuar etkili biyoaktif nanomateryal MXene hidrojel - polipropilen yama ile tek başına polipropilen yamanın insizyonel herni onarımlarında postoperatif adezyon gelişimi üzerine etkisinin klinik ve histopatolojik olarak incelenmesidir. Gereç ve Yöntem Ağırlıkları 250 ile 300 gr arasında değişen 20 adet erkek Wistar Albino cinsi rat kullanıldı. Ratlar onar hayvandan oluşan 2 gruba rastgele ayrıldı. 1. grup (PM grubu) ratlara uygun cerrahi prosedür uygulanarak orta hatta insizyonel herni ile uyumlu fasyal defekt oluşturuldu ve polipropilen yama yerleştirildi. 2. grup (PM-MXene grubu) ratlara aynı teknik uygulandı ve MXene hidrojel - polipropilen yama yerleştirildi. Tüm ratlar 21 gün boyunca uygun şartlar altında takip edildi. Postoperatif 21. günde tüm ratlar sakrifiye edildi ve batın ön duvarları değerlendirmek üzere çıkarıldı. Klinik (makroskopik adezyon varlığı, varsa şekli ve derecesi; pürülan materyal varlığı) ve histokimyasal (mikroskopik adezyon ve inflamasyon derecesi, pürülan materyal varlığı) parametreler ile semi kantitatif değerlendirildi. Bulgular Tüm deney hayvanları araştırmayı tamamladı. Klinik incelemede hiçbir hayvanda yara yeri enfeksiyonu görülmedi. Cilt altı ve operasyon sahasında makroskopik olarak herhangi bir pürülan materyal görülmedi. Adezyonların makroskopik incelemesinde PM-MXene grubu lehine iki grup arasında anlamlı fark bulundu (p=0.005). Mikroskopik incelemede her iki gruptan 2 (%20), toplamda 4 (%20) hayvanda mikroskopik olarak pürülan materyal görüldü. Adezyon derecesinin histokimyasal değerlendirilmesinde PM-MXene grubu lehine iki grup arasında anlamlı fark bulundu (p=0.027). Sonuç Tek başına polipropilen yama yerine MXene hidrojel - polipropilen yamanın insizyonel hernilerin yama ile onarımlarında kullanımının adezyonları klinik ve histokimyasal olarak azalttığı görülmüştür. Anahtar Kelimeler İnsizyonel herni, adezyon, polipropilen yama, nanomateryal MXene, hidrojel
Özet (Çeviri)
Objective Our aim was to compare and determine the clinical and histopathological effects of insicional hernia repairs with polypropylene mesh modified with hydrogel containing MXene and only polypropylene mesh on postoperative adhesion development in an animal experimental model. Materials and Methods Twenty male Wistar Albino rats weighing between 250 and 300 g were used. The rats were randomly divided into two groups of ten animals each. In group 1 (PM group) rats, an appropriate surgical procedure was applied to create a fascial defect in the midline and a polypropylene mesh was placed. The same technique was applied to the 2nd group (PM-MXene group) rats and a polypropylene mesh modified with hydrogel containing MXene was placed. After the operation, all rats were followed up for 21 days under appropriate conditions. On the 21st postoperative day, all rats were sacrificed and the anterior abdominal walls were removed. It was evaluated semi-quantitatively with clinical (presence of macroscopic adhesion, its shape and degree, if any; presence of purulent material) and histochemical (degree of microscopic adhesion and inflammation, presence of purulent material) parameters. Results All animals completed the study. No wound infection was observed in any animal during clinical examination. No purulent material was seen macroscopically under the skin or in the operation area. In the macroscopic examination of adhesions, a significant difference was found between the two groups in favor of the PM- MXene group (p = 0.005). In microscopic examination, purulent material was seen in 2 (20%) animals in each group, hence 4 (20%) animals in total. In the histochemical evaluation of adhesions, a significant difference was found between the two groups in favor of the PM-MXene group (p = 0.027). Conclusion It has been shown that using polypropylene mesh modified with hydrogel containing MXene instead of using polypropylene mesh alone reduces adhesions clinically and histochemically in incisional hernia repair with a mesh. Keywords Incisional hernia, adhesion, polypropylene mesh, MXene, hydrogel