Yoğun bakım hasta yakınlarının deneyimi ve gereksinimleri
The experience and needs of the relatives of i̇ntensive care patients
  1. Tez No: 872393
  2. Yazar: SAADET YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA DİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmanın amacı yoğun bakım hasta yakınlarının deneyimi ve gereksinimlerini tespit etmektir. Araştırma tanımlayıcı, kesitsel olarak, 02 Kasım 2022 - 02 Mart 2023 tarihleri arasında Ankara ili sınırları içerisinde Ankara üniversitesi İbni Sina Hastanesi'nin yoğun bakım ünitelerinde yatarak tedavi alan hastası olan aile üyeleri ile (N=219) gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri Yoğun Bakım Hasta Yakınlarının Deneyimleri Anketi ve Yoğun bakım birimlerinde Hasta Yakınlarının Gereksinimleri Ölçeği kullanılarak yüz yüze toplanmıştırAraştırmadan elde edilen bulgulara göre, yoğun bakım hastalarının yakınları genellikle hastalarının tanısını bilmekte ve ziyaretlerini genellikle ilk 24-48 saat arasında gerçekleştirmektedirler. Ziyaret kısıtlamalarının hastalar üzerinde olumsuz etkiler yarattığı tespit edilmiş, ancak hasta yakınlarının çoğu hastanın yoğun bakımda olmasından kaynaklı olumsuz duygular yaşamamıştır. Katılımcılar, hastalarının durumu hakkında genellikle iyi bir şekilde bilgilendirilmiş ve personelle iletişimde problem yaşamamışlardır. Ancak, dikkat çekici bir şekilde, hasta yakınlarından alınan öneriler arasında en çok talep edilen konu hasta durumu hakkında daha fazla bilgilendirme olmuştur. Yoğun bakım birimlerinde Hasta Yakınlarının Gereksinimleri Ölçeği puan ortalaması 130,74±16,03 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to identify the experiences and needs of intensive care patients' families. The research was descriptive and cross-sectional, conducted with family members (N=219) who were inpatients in the intensive care units of Ankara University Ibni Sina Hospital within the borders of Ankara province between 02 November 2022 and 02 March 2023. The data of the study were collected face to face using the Intensive Care Patient Relatives' Experiences Survey and the Intensive Care Units Relatives InventoryAccording to the main findings of this study, relatives of intensive care patients generally knew the diagnosis of their patients and visited them usually within the first 24-48 hours. It was found that visiting restrictions had negative effects on patients; however, most relatives did not experience negative emotions due to their patient being in intensive care. Participants were generally well informed about the condition of their patients and did not have problems communicating with the staff. Notably, the most requested topic among the suggestions received from relatives was for more information about the patient's condition. The mean score of the Critical Care Family Needs Inventory was found to be 130.74±16.03.