Devirli büzülme dönüşümleri
Cyclic contraction mappings
  1. Tez No: 872395
  2. Yazar: SEHER KÖSE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİMGE ÖZTUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Topoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu tez çalışmasında bir metrik kullanılarak tanımlanmış kutu (box) metrik uzay göz önüne alınmıştır. Kutu (box) metrik uzaylar için büzülme dönüşümü ve devirli büzülme dönüşümleri tanımlanarak, Banach büzülme prensibi kutu (box) metrik uzaylarda devirli büzülmeler için ispat edilmiştir. Daha sonra Kannan tipi devirli büzülme dönüşümü tanımlanmış ve çeşitli sabit nokta teoremleri ispat edilmiştir. Son olarak ϕ− tip orbital Meir-Keeler devirli büzülme dönüşümleri göz önüne alınarak bazı sabit nokta sonuçları elde edilmiş ve uygulama niteliğinde örnekler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, a box metric space defined by using a metric is considered. By defining the contraction mapping and cyclic contraction mapping for box metric spaces, Banach Contraction Principle is proven for cyclic contractions in box metric spaces. Then Kannan type cyclic contraction mapping is defined and various fixed point theorems are proven. Finally some fixed point results are obtained by considering ϕ− type orbital Meir Keeler cyclic contraction mappings and examples are presented as application.