Gebelikte algılanan stres ve sosyal desteğin erken doğum tehdidi üzerine etkisi
The effect of perceived stress and social support in pregnancy on threatened preterm labor
- Tez No: 872411
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM AŞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Doğum, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu yüksek lisans tezinde, gebelikte algılanan stres ve sosyal desteğin erken doğum tehdidi (EDT) üzerine etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu kesitsel çalışma 371 gebe kadın ile yürütülmüştür. Veriler,“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği”,“Prenatal Psikososyal Profil (PPP)”kullanılarak toplanmıştır. Araştırmaya katılan gebelerin yaş ortalamasının 26.5±4.6 olduğu ve %30.2'sinin üniversite mezunu olduğu belirlenmiştir. Gebelerin EDT tanısı alma oranı %23.2 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this master's thesis, it was aimed to determine the effect of perceived stress and social support during pregnancy on threatened preterm labour (TPL). This cross-sectional study was conducted with 371 pregnant women. Data were collected using the“Descriptive Information Form”,“Hospital Anxiety and Depression Scale”and“Prenatal Psychosocial Profile (PPP)”. The mean age of the pregnant women who participated in the study was 26.5±4.6 years and 30.2% were university graduates. The rate of TPL diagnosis was found to be 23.2%.