Meme cerrahisi uygulanan hastalara verilen bilgisayar destekli eğitimin anksiyete ve yaşam kalitesi üzerine etkisinin değerlendirilmesi
The evaluation of the influence of the computer supported education on anxiety and life quality of patients who have undergone mammaplasty
  1. Tez No: 872410
  2. Yazar: SERAP KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE İYİGÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Amaç: Meme cerrahisi uygulanan hastalara verilen bilgisayar destekli eğitimin hastaların anksiyete ve yaşam kalitesi üzerine etkisinin belirlenmesidir. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma randomize kontrollü deneysel klinik araştırma olarak planlandı. Araştırmanın örneklemini, Mayıs 2016 - Nisan 2017 tarihleri arasında meme cerrahisi uygulanan, araştırmaya dahil olma kriterlerini sağlayan 66 hasta oluşturdu. Hastalar blok randomizasyon yöntemiyle üç gruba ayrıldı. Gruplar; bilgisayar destekli eğitim grubu, broşür grubu, rutin eğitim grubu olarak belirlendi. Bilgisayar destekli eğitim grubuna web sitesi oluşturularak, broşür grubuna web sitesinde yer alan eğitim içeriğinin aynısı broşür halinde yazılı olarak, rutin eğitim grubuna klinik rutininde yer alan eğitimler, klinik hemşireleri ve doktorlar tarafından verildi. Eğitim içeriğinde cerrahi öncesi ve cerrahi sonrası süreç ile ilgili hasta eğitimlerine yer verildi. Araştırmanın verilerini elde etmek için;“Sosyo Demografik ve Tıbbi Özelliklerine İlişkin Veri Toplama Formu”,“SF 36 Yaşam Kalitesi Ölçeği”,“Durumluk Sürekli Kaygı Ölçeği”,“Web Sitesi Kullanılabilirlik Ölçeği”kullanıldı. Eğitim öncesi ve hasta taburcu olduktan bir ay sonra“SF 36 Yaşam Kalitesi Ölçeği”,“Durumluk Sürekli Kaygı Ölçeği”ve hastanın kol çevresi ölçümü hastalara telefon edilerek kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Aim: To evaluate the influence of the computer supported education on anxiety and life quality of patients who was hospitalized for mammoplasty. Material and Methods: This study is designed as randomized controlled experimental clinical study. The sample of the study consists of 66 patients who were admitted for mammoplasty between May 2016 to April 2017 and also who met the inclusion criteria. The patients are divided into three groups by block randomization method. The groups are as follows;“Computer Supported Education Group”,“Brochure Group”and“Routine Education Group”. The education was given for“Computer Supported Education Group”by a web page; for“Brochure Group”by a printed brochure including the same education content of web page; for“Routine Education Group”the routine education programs of the clinic by nurses and doctors of the clinic. The patient education about pre-surgery and post-surgery process was included in education content. To get the study data,“The data collection form for socio-demographic and medical characteristics”,“SF-36 Quality of life questionnaire (36-item Short Form Survey)”,“The State-Trait Anxiety Inventory (STAI)”,“Website Usability Scale”were used. Before the education 36-item Short Form Survey, The State-Trait Anxiety Inventory (STAI) and the diameter of the arm are recorded and also by call after one month of discharge.