Çocuk kitaplarında çocuk hakları: behiç ak kitapları üzerinden bir inceleme
Children's rights in children's books: a review on behiç ak books
  1. Tez No: 872415
  2. Yazar: HATİCE ERGEN AYDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURPER ÜLKÜER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Çocuk edebiyatı alanı, ürettiği sanatsal eserler aracılığıyla hedef kitlesinin gelişmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Bu süreç çocuğun bebeklikten itibaren kitaplarla tanışmasıyla başlar ve ergenlik dönemi boyunca devam eder. Çocuklara okuma sevgisi ve okuma kültürü oluşturmak için onları kaliteli edebiyatla tanıştırmak ve kitapları günlük yaşamlarına entegre etmek zorunludur. Çocuk edebiyatı kitapları, çocuklara doğrudan bilgi aktaran eğitici uyaranlardan daha fazlasını sunar. Bu kitapların hazırlanması, çocuğun gelişim aşamasına uygun olmalı ve estetik zevki ön planda tutmalıdır. Çocuk edebiyatındaki temel biçim ve içerik öğelerine bağlı kalan çocuk edebiyatı eserleri, temel eğitim ilkelerini somutlaştırma yetenekleriyle tanınır. Bu eserler, çocukla alaka ve çocuk gerçekliği göz önünde bulundurularak düşünceli bir şekilde hazırlanmış ve böylece çocuk ile edebi malzeme arasında güçlü bir bağ geliştirmiştir. Bu çerçevede çalışmamızın amacı, Behiç Ak'ın çocuk kitaplarının çocuk hakları bağlamında değerlendirilmesidir. Bu çerçevede çalışmada öncelikle çocuk hakları kavramı derinlemesine incelenmiş; ardından Behiç Ak'ın edebi kişiliği çocuk edebiyatındaki yeri merkez alınarak değerlendirilmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise Ak'ın eserlerinden seçilen hikaye ve romanlar üzerinden çocuk hakları kapsamına girecek çocuk edebiyatının temel dinamikleri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The field of children'sliteratureplays an important role in thedevelopment of itstargetaudiencethroughtheartisticworks it produces. Thisprocessbeginswiththechild'sacquaintancewithbooksfrominfancyandcontinuesthroughoutadolescence. In ordertocreate a love of readingand a culture of reading in youngreaders, it is imperativetointroduceyoungpeopletoqualityliteratureandintegratebooksintotheirdailylives. Children'sliteraturebooksoffermorethaneducationalstimulithatconveyinformationdirectlytochildren. The preparation of thesebooksshould be appropriateforthedevelopmentalstage of thechildandshouldprioritizeaestheticpleasure. Children'sliteratureworks, whichadheretothebasic form andcontentelements in children'sliterature, areknownfortheirabilitytoembodythebasiceducationalprinciples. Theseworkshavebeenthoughtfullypreparedconsideringtherelevance of thechildandthechild'sreality, thusdeveloping a strongbondbetweenthechildandtheliterarymaterial. In thiscontext, theaim of thisstudy is toexamine Behiç Ak'schildren'sbookswithintheframework of children'srights. In thisframework, theconcept of children'srightswasexamined in depth in thestudy; Afterwards, Behiç Ak'sliterarypersonalitywasevaluatedbased on his place in children'sliterature. In thelastpart of thestudy, thebasicdynamics of children'sliterature, whichwill be included in thescope of children'srights, arediscussedthroughthestoriesandnovelsselectedfromAk'sworks. As a result of thestudy, it wasconcludedthat Behiç Ak'sworksforchildrencarefullyapproachedtheconcepts of children'srightsandusedtheserights in depth in his works.