Sezaryen doğum yapmış erken postpartum dönemdeki primipar kadınlarda duygusal özgürleşme tekniği'nin emzirme başarısına ve öz-yeterliliğine etkisi
The effect of emotional freedom technique on breastfeeding success and self-efficacy in primiparous women in the early postpartum period who had cesarean delivery
- Tez No: 872420
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR IRMAK VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Daha sonra dolduBu çalışma sezaryen doğum yapan primipar kadınlarda uygulanan duygusal özgürleşme tekniğinin (EFT) emzirme öz yeterliliği ve emzirme başarısına etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü olarak yürütüldü. Araştırma Kasım 2023-Nisan 2023 tarihleri arasında bir vakıf üniversite hastanesinde gerçekleştirildi. Randomizasyon ile gruplara ayrılan 30 kadın deney grubuna, 30 kadın kontrol grubuna alınarak toplamda 60 kadın ile yürütüldü. Katılımcılar sosyodemografik ve obstetrik bilgi formu, Emzirme Öz-Yeterlilik Ölçeği (EÖYÖ), Bristol Emzirme Değerlendirme Ölçeği (BEDÖ) ve Öznel Rahatsızlık Birimi (SUD) ile değerlendirildi. Araştırmadaki deney ve kontrol grubundaki kadınların sosyodemografik ve obstetrik özellikler açısından homojen olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Daha soThis study was conducted as a randomized controlled trial to determine the effects of Emotional Freedom Technique (EFT) applied to primiparous women who underwent cesarean section on breastfeeding self-efficacy and breastfeeding success. The research was carried out at a foundation university hospital from November 2023 to April 2023. A total of 60 women, divided into an experimental group of 30 and a control group of 30 through randomization, participated in the study. Participants were assessed using a sociodemographic and obstetric information form, Breastfeeding Self-Efficacy Scale (BSES), Bristol Breastfeeding Assessment Scale (BBAT), and Subjective Units of Distress (SUD). The experimental and control groups were found to be homogeneous in terms of sociodemographic and obstetric characteristics.