Cerrahi girişim geçiren hastaların öğrenim gereksinimleri ile hemşirelik bakımından memnuniyet düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determination of the relationship between the educational requirement of undergoing surgery patients and their satisfaction with nursing care
  1. Tez No: 872421
  2. Yazar: ÖZGE ŞENER ZİREK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN AYDIN SAYILAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genel Cerrahi, Hemşirelik, General Surgery, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada cerrahi girişim geçiren hastaların öğrenim gereksinimleri ile hemşirelik bakımından memnuniyet düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlandı. Araştırmanın evrenini, bir devlet hastanesinin genel cerrahi kliniğinde yatıp, cerrahi girişim geçirmiş olan hastalar, örneklemi ise ilgili tarihlerde araştırmaya katılmayı kabul eden 200 hasta oluşturdu. Araştırma verilerinin toplanmasında Hasta Tanıtıcı Bilgi Formu, Hasta Öğrenim Gereksinimleri Ölçeği ve Newcastle Hemşirelik Bakımı Memnuniyet Ölçeği kullanıldı. Araştırmada elde edilen veriler SPSS Statistics (Statistical Package for Social Sciences) programı kullanılarak analiz edildi. Normal dağılıma uygunluk Kolmogrov-Smirnov testi ile değerlendirildi. Değişkenler normal dağılım göstermediğinden nonparametrik testler kullanıldı. Nicel değişkenlerin iki ilişkisiz örneklemden elde edilen puanların birbirinden anlamlı bir şekilde farklılık gösterip göstermediğini test etmek için Mann Whitney U testi, ikiden fazla grup karşılaştırmalarında Kruskal Wallis analizi testi uygulandı. İki değişken arasındaki ilişki Spearman's korelasyon analizi ile test edildi.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the relationship between the learning needs of patients undergoing surgical intervention and their satisfaction levels with nursing care. The population of the research consisted of patients who were hospitalized in the general surgery clinic of a state hospital and underwent surgical intervention, and the sample consisted of 200 patients who agreed to participate in the research on the relevant dates. Patient Information Form, Patient Learning Needs Scale and Newcastle Nursing Care Satisfaction Scale were used to collect research data. The data obtained in the research were analyzed by using the SPSS Statistics (Statistical Package for Social Sciences) software. Compliance with normal distribution was evaluated with the Kolmogrov-Smirnov test. Since the variables did not show normal distribution, nonparametric tests were used. Mann Whitney U test was used to test whether the scores of quantitative variables obtained from two unrelated samples differed significantly from each other, and Kruskal Wallis analysis test was applied for comparisons of more than two groups. The relationship between two variables was tested with Spearman's correlation analysis.