Fiziksel engelli çocuğu olan annelere verilen depreme hazırlık eğitiminin psikolojik dayanıklılık ve depreme hazırbulunuşluk düzeylerine etkisi
The effect of earthquake preparedness training given to mothers with physically disabled children on psychological resilience and earthquake readiness levels
  1. Tez No: 872451
  2. Yazar: ABDULLAH ADIYAMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VEYSEL CAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH SARMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırma fiziksel engelli çocuğu olan annelere verilen depreme hazırlık eğitiminin, annelerin psikolojik dayanıklılık ve depreme hazırbulunuşluk düzeylerine etkisinin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma, Doğu Anadolu Bölgesinde bulunan bir ilde ve Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinde, Ocak 2024-Nisan 2024 tarihleri arasına ön test/son test kontrol gruplu deneysel olarak yapıldı. Araştırmanın evrenini, ilde bulunan 56 rehabilitasyon merkezinde eğitim ve tedavisi devam eden fiziksel engeli olan çocukların anneleri oluşturmaktadır. Verilerin toplandığı merkez, örneklem sayısını karşılayan kurumlar arasından kura yöntemi ile belirlendi. Yapılan G*Power analizinde 60 annenin yeterli olacağı belirlenmiş, ancak araştırma 78 anne dahil edilerek tamamlanmıştır. Annelere ön test uygulandıktan sonra basit rastgele randomizasyon yöntemi ile deney (S=39) ve kontrol grubu (S=39) belirlendi. Deney grubunda bulunan annelere hazırlanan eğitim materyali ile depreme hazırlık eğitimi verildi. Anne Tanıtıcı Bilgi Formu, Çocuk Tanıtıcı Bilgi Formu, Afet Hazırbulunuşluk Ölçeği (AHBÖ) ve Yetişkin Psikolojik Sağlamlık Ölçeği (YPSÖ) veri toplama aracı olarak kullanıldı. Veriler SPPSS V26 programı ile analiz edildi. Araştırma sürecinde etik ilkelere bağlı kalındı. Deney ve kontrol grubunun tanımlayıcı özellikler açısından benzer olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to evaluate the effect of earthquake preparedness training given to mothers with physically disabled children on their psychological resilience and earthquake preparedness levels. The study was conducted in a province located in the Eastern Anatolia Region and in a special education and rehabilitation centre affiliated to the Ministry of National Education between January 2024 and April 2024 as a pre-test/post-test control group experimental study. The population of the study consists of mothers of children with physical disabilities whose education and treatment continues in 56 rehabilitation centres in the province. The centre where the data were collected was determined by lottery method among the institutions that met the sampling number. In the G*Power analysis, it was determined that 60 mothers would be sufficient, but the study was completed by including 78 mothers. After the pre-test was applied to the mothers, the experimental (S=39) and control groups (S=39) were determined by simple randomisation method. Mothers in the experimental group were given earthquake preparedness training with the prepared training material. Mother Introductory Information Form, Child Introductory Information Form, Disaster Preparedness Scale (DPS) and Adult Psychological Resilience Scale (APRS) were used as data collection tools. The data were analysed with SPPSS V26.0 software. Ethical principles were adhered to during the research process. It was determined that the experimental and control groups were similar in terms of descriptive characteristics.