The impact of physiotherapist counseling in improvement on anxiety and depression behavior in mothers of children with disabilities in Kingdom of Saudi Arabia: Randomized control trial
Suudi Arabistan'da, engelli çocukların annelerine sağlanan fizyoterapist danışmanlığının annenin depresyon ve anksiyete davranışı gelişimine olan etkilerinin değerlendirilmesi: Randomize kontrollü çalışma
- Tez No: 790867
- Danışmanlar: DR. FAİZE ELİF BAHADIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinirbilim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Engelli çocuğu olan ailelerde, sağlıklı gelişen çocuklarınki ile kıyaslandığında, özellikle annelerin daha fazla stres altında olduğu ve bu durumun olumsuz yansımaları olduğu bilinmektedir. Aşırı alınganlık, fiziksel ve sözel agresif davranışlar sergilemek ve aynı zamanda depresyon ve anksiyete gibi sorunlar yaşanması bunlar arasında sık görülenlerdir. Amaç: Bu çalışma, Suudi Arabistan'da engelli çocukların annelerindeki anksiyete ve depresyon seviyelerini belirlemeyi ve bilişsel davranış terapisinin (CBT) bu semptomlar üzerindeki etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Aynı zamanda anneye CBT uygulanmasının çocuklarının fizik terapi performansını nasıl etkilediği de değerlendirilmiştir. Metot: Bu çalışma tek kör, 1:1 kontrol grubuyla randomize klinik bir çalışmadır. 70 katılımcı, Suudi Arabistan'da Engelli Çocuklar Derneği'ne kayıtlı bilgileri üzerinden seçilip çalışmaya dahil edildi. Annelerin depresyon ve anksiyete semptomları, Beck Depresyon ve Anksiyete Envanterleri kullanılarak değerlendirildi ve Bilişsel Davranış Terapisi (CBT) çalışma grubuna atanan annelere CBT uygulandı. Veriler toplandı, kodlanıp istatistiksel olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
It is known that the parents of children with disabilities, especially the mothers are much more under stress; and this situation have negative impacts. Problems such as high levels of irritability, aggressive verbal and physical behaviors, depression and anxiety are frequently seen among them. Purpose: This study aims to assess the level of anxiety and depression among the mothers of children with disabilities, and to evaluate the impact of Cognitive Behavioral Therapy (CBT) techniques on anxiety and depression symptoms in these mothers in Kingdom of Saudi Arabia (KSA). We also evaluated how the mother's CBT intervention influenced the child's therapy performance. Method: This study is a single-blinded, parallel intervention and control groups randomized clinical trial with the allocation ratio 1:1. 70 participants were chosen and recruited based on the children data registered in Disabled Children Association in Jeddah in KSA. The assessment of anxiety and depression symptoms was conducted using Beck Anxiety and Beck Depression Inventories and CBT was used as the intervention therapy for mothers allocated in the intervention group. The data were collected, coded, and statistical analyzed.