Ankara il merkezindeki iş okullarında 1. ve 4. sınıfa devam eden zihinsel engelli çocukların annelerinin kaygı ve sosyal destek düzeylerinin karşılaştıkları problemlere göre incelenmesi
Examining the anxiety and social support levels of mothers with mentally retarded children, who attend to 1st and 4th grade in a training school at ankara, according to mother?s problems with which they faced.
- Tez No: 218902
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Bu araştırma, zihinsel engelli çocuğu olan annelerin kaygı ve sosyal destek düzeylerinin karşılaştıkları problemlere göre incelenmesi amacıyla planlanmıştır.Çalışmada, tam örnekleme modeli kullanılmıştır. Ankara il merkezinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı İş Okullarında 1. ve 4. sınıfa devam eden zihinsel engelli çocuğu olan toplam 151 anne örneklemi oluşturmuştur.Araştırmada veri toplamak amacıyla annelere araştırmacı tarafından geliştirilmiş olan, annelere ilişkin bilgiler ve problemlerini içeren sorulardan oluşan ?Kişisel Bilgi Formu? ve ?Anket Formu?, Akkök tarafından geliştirilmiş ?Özel Gereksinimli Çocuğu Olan Anne-Babaların Kaygı ve Endişe Düzeyini Ölçme Aracı (K.E.Ö.A.)? ve Kaner tarafından geliştirilmiş olan ?Aile Destek Ölçeği (ADÖ)? kullanılmıştır.Elde edilen veriler, SPSS 12.0 paket programı yardımı ile değerlendirilmiştir. 2 gruplu karşılaştırmalarda Mann-Whitney U testi, 3 ve daha fazla gruplu karşılaştırmalarda Kruskall-Wallis Testi kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkiye Spearman Korelasyon Analizi ile bakılmıştır. Anlamlılık seviyesi olarak 0,05 ve0,01 kullanılmıştır.Araştırmanın sonucunda, 1. sınıfta çocuğu olan annelerin kaygı seviyelerinin, 4. sınıfta çocuğu olan annelerden daha yüksek olduğu saptanmıştır. Her iki grupta da kaygının Ailenin Yaşamına Getirdiği Sınırlılıklar, Ömür Boyu Bakım ve Aileye Getireceği Zorluklar alt boyutlarında yüksek olduğu bulunmuştur. 4. sınıfta çocuğu olan annelerin Kişisel Ödül Eksikliği ve Fiziksel Sınırlılıklar puanlarının, 1. sınıfta çocuğu olan annelerden daha yüksek, 1. sınıfta çocuğu olan annelerin Bilişsel Bozukluk alt boyutundaki puanlarının ise 4. sınıfta çocuğu olan annelerden daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. 4. sınıfta çocuğu olan annelerin sosyal destek puanları incelendiğinde, Duygusal Destek, Bakım Desteği ve toplam Sosyal Destek puanlarının, 1. sınıfta çocuğu olan annelerden daha düşük olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine anxiety and social support levels of mothers with mental retarded children according to the problems that the mothers faced with.Entire sampling model was used in this study. The sample was consist of 151 mothers whose mentally retarded child were attending to 1st and 4th grade in a training school at Ankara.In this study, as data collection tools, ?Personal Information Form? and ?Questionnaire Form?, which were developed by the researcher and were composed of the questions including information and problems of mothers ; ?Questionnaire on Resources and Stress? (QRS) developed by Akkök; and ?The Family Support Scale? developed by Kaner.Data obtained from the study were analyzed with the SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 12.0 program. In two-group comparisons Mann-Whitney U and in three- and more group comparisons Kruskall-Wallis Test were used. The relationships between variables were analyzed by using Spearman Correlation Analysis. As a significance level, .05 and .01 were used. The results of this study indicated that the mothers of children at 1st grade had a grater anxiety level than the mothers of children at 4th grade. The anxiety levels of both groups were high at the subscales Limits on Family Opportunities and Life Span Care and Personal Burden for Respondent. While Lack of Personal Reward and Physical Limitations scores of mother with children at 4th grade were higher than the mothers with children at 1st grade, Cognitive Impairment scores of mother with children at 1st grade were higher than the mothers with children at 4th grade. When the social support scores of mothers with children at 4th grade were analyzed, it is found that their scores were lower than the mothers of children at 1st grade.