Yapı malzemelerinin enerji depolama özelliklerinin bina enerji performansına etkilerinin araştırılması
Investigating the effects of energy storage abilities of materials for energy performance in buildings
  1. Tez No: 872465
  2. Yazar: KUDRET MİNA UÇAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEN CEVRİYE BENLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Toros Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Günümüzde binalar üzerinde iklimin etkisi, iklimsel krizin de etkisiyle önemini ortaya koymaktadır. Betonarme yapılarının sürdürülebilirlik açısından ve yıkımı sonrası çevreye yaydıkları karbon salımı gibi olumsuzlukların yanında iklimsel özellikleri de insan rahatlığı yönünden zorluklar ortaya koymaktadır. Oysa geleneksel yapılar geçmişin birikimlerini taşırlar. Geçmişten geleceğe bu birikimlerin değerini aktarmak önemlidir. Ülkemizde beş iklim bölgesi bulunmaktadır; sıcak-nemli, sıcak-kuru, soğuk, ılımlı-nemli ve ılımlı-kuru. Her iklim bölgesindeki yapılar bölgenin iklim koşullarına göre tasarlanmalıdır. Bu bağlamda çalışmada, sıcak-nemli ve soğuk iklim bölgelerindeki binalar üzerinde araştırmalar yapılmıştır. Araştırmada sıcak-nemli iklim bölgesi Mersin kenti, soğuk iklim bölgesi olarak Mersin'in Çamlıyayla ilçesinden yapılar incelenmiştir. Her iki bölgeden seçilen iki geleneksel binanın geleneksel yapım yöntemi ve malzemeleriyle, betonarme yapım tekniğiyle dış duvarların tuğla, bims, gazbeton ve yalıtımlı tuğla uygulandığındaki enerji depolama yeteneklerinin hangisinin daha verimli olduğunu irdelemek amaçlanmıştır. Mersin ve Çamlıyayla'dan seçilen iki yapı geleneksel yapı özellikleri ve malzemelerin enerji depolama yetenekleri ile günümüz teknolojisi ile yapılan yapıların yapı özellikleri enerji depolama yeteneklerinin ısıl performansa etkisi sayısal değerler üzerinden karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the impact of climate on buildings is becoming more and more important due to the climatic crisis. In addition to the negativities of reinforced concrete structures in terms of sustainability and the carbon emissions they emit to the environment after their demolition, their climatic characteristics also show difficulties in terms of human comfort. However, traditional buildings carry the knowledge of the past. It is important to transfer the value of these accumulations from the past to the future. In our country there exists five different climatic zones as hot-humid, hot-dry, cold, mild-humid and mild-dry. In every different climatic zone, the buildings have to be designed according to climatic conditions. In this context, it is done the research in the buildings of hot-humid and cold areas. In this study, it is investigated the buildings in the hot-humid city Mersin and cold town Çamlıyayla. It is aimed to examine which has more energy storage ability for these two selected traditional buildings from two different areas, when they are built by traditional technique and materials or by reinforced concrete technique with brick, pumice concrete, gas concrete and isolated brick. Two selected buildings from Mersin and Çamlıyayla are compared as traditional building features with today's technology building features in terms of energy storage capability and efficiency with numerical values.