Türkiye süper Ligi Futbol takımı taraftarlarının dijitalleşme tutumlarının ve özdeşleşme düzeylerinin incelenmesi
Investigation of Turkey Super League football team fans of digitalization attitudes and identification levels
  1. Tez No: 872469
  2. Yazar: SERCAN KARABACAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ATALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Amaç: Bu çalışmada, Türkiye'deki futbol taraftarlarının dijitalleşme düzeylerinin belirlenmesi ve taraftarların özdeşleşmeleri ile dijitalleşme düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Taraftarların dijitalleşme düzeylerinin belirlenebilmesi için Dijital Taraftarlık Ölçeği geliştirilerek, güvenirlik ve geçerlik çalışması yapılmıştır. Ölçek geliştirme aşamasında sırasıyla uzman görüşü, birinci pilot uygulama, açımlayıcı faktör analizi (AFA), ikinci pilot uygulama, doğrulayıcı faktör analizi (DFA) ve güvenirlik analizi basamakları geçilerek ölçeğe son hali verilmiştir. Birinci pilot uygulama 350, ikinci pilot uygulama 305 ve ana uygulama 1661 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın örneklemini dört büyük kulüp taraftarı üniversite öğrencileri oluşturmaktadır. Bulgular: Ölçeğe ait Kaiser-Meyer-Olkin (KMO) değeri 0,922, Barlett test değerinin 2849.058, p0,01).
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it is aimed to determine the digitalization levels of football fans in Turkey and to examine the relationship between fans' identification and digitalization levels. Method: In order to determine the digitalization levels of the fans, the Digital Fandom Scale was developed and reliability and validity studies were conducted. In the scale development phase, the scale was finalized by passing the steps of expert opinion, first pilot application, exploratory factor analysis (EFA), second pilot application, confirmatory factor analysis (CFA) and reliability analysis. The first pilot study was conducted with 350 participants, the second pilot study with 305 participants and the main study with 1661 participants. The sample of the study consists of university students who are fans of four big clubs. Results: Kaiser-Meyer-Olkin (KMO) value of the scale was found to be 0.922 and Barlett's test value was 2849.058, p0.01).