Cerrahi birimlerde çalışan hemşirelerin hasta güvenliğine ilişkin tutumlarının bakım davranışlarına etkisi
The effect of nurses working in surgical units' attitudes towards patient safety on their care behaviors
- Tez No: 872468
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN AYDIN SAYILAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, cerrahi hemşirelerinin hasta güvenliği tutumlarının hasta bakım davranışlarına etkisini belirlemek amaçlandı. Araştırmanın evrenini, Kırklareli Eğitim ve Araştırma Hastanesi 140, Lüleburgaz Devlet Hastanesi 110, Babaeski Devlet Hastanesi 26 olmak üzere toplamda 276 cerrahi birimlerde çalışan hemşire oluşturmaktadır. Veri toplama döneminde araştırmaya katılmayı kabul eden 171 hemşire, çalışmanın örneklemini oluşturdu. Araştırma verilerinin toplanmasında, Çalışan Bilgi Formu, Hasta Güvenliği Tutum Ölçeği ve Bakım Davranışları-24 Ölçeği kullanıldı. Araştırmada elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25.0 programı kullanılarak değerlendirildi. Bu çalışmada, cerrahi birimlerde çalışan hemşirelerin hasta güvenliği tutum ölçeği alt boyutları değerlendirme puanları, iş doyumu 2,96, ekip çalışması 3,83, güvenlik iklimi 4,02, yönetim anlayışı 3,79, stresi tanımlama 2,79, çalışma koşulları 3,01 ve bakım davranışı değerlendirme puanları ise 5,27 olarak bulundu. Hasta güvenliği tutum ölçeği ve bakım davranışları ölçeği arasında anlamlı ve olumlu bir ilişki olduğu belirlendi. Ayrıca, hemşirelerin çalışma koşulları iyileştikçe, memnuniyet düzeyi arttıkça, aldıkları eğitimlerle, deneyim ve mesleki tecrübeyle birlikte hasta güvenliği tutumlarının olumlu yönde arttığı görüldü. Bakılan hasta sayısının azalması, verilen bakım süresinin artması gibi faktörlerin hasta bakım kalitesini arttırdığı saptandı.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the effect of surgical nurses' patient safety attitudes on patient care behaviors. The population of the research consists of a total of 276 nurses on duty in surgical units, including 140 in Kırklareli Training and Research Hospital, 110 in Lüleburgaz State Hospital, and 26 in Babaeski State Hospital. 171 nurses agreed to participate in the research during the data collection period constituted the sample of the study. Employee Information Form, Patient Safety Attitude Scale and Care Behaviors-24 Scale were used to collect research data. The data, obtained in the study were evaluated using the SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25.0 program. In this study, patient safety attitude scale sub-dimensions evaluation scores of nurses on duty in surgical units were found to be 2.96 for job satisfaction, 3.83 for teamwork, 4.02 for safety climate, 3.79 for management approach, 2.79 for identifying stress, 3.01 for working conditions and 5.27 for care behavior evaluation scores. It was determined that there was a significant and positive relationship between the patient safety attitude scale and the nurses care behaviors scale. In addition, it was observed that if nurses' conditions are improved, their satisfaction level increases, their patient safety attitudes increase positively with the training they received, experience and professional experience. It was determined that factors such as decreasing the number of patients cared for and increasing the duration of care provided increased the quality of patient care.