Ovaryektomize sıçanlarda beyin iskemi-reperfüzyonu sonrası 2 haftalık naringin uygulamasının nörogenezise etkisi
The effect of 2 weeks naringin supplementation on neurogenesis brain-ischaemia-reperfusion of ovariectomized rats
  1. Tez No: 872480
  2. Yazar: AYŞENUR KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RASİM MOĞULKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Serebral iskemi reperfüzyon (İ/R), kan akışının geçici bir kesinti sonrasında yeniden sağlanmasıyla ortaya çıkan ve geçen zamana bağlı olarak beyin fonksiyonlarında bozulmaya yol açabilen bir durumdur. Bu çalışmanın amacı yumurtalıkları alınmış dişi sıçanlarda beyin İ/R ve 2 haftalık naringin takviyesinin nörogenezis sürecine olan etkisini belirlemekti. 36 adet Wistar-albino tipi dişi sıçandan oluşan deney grupları şu şekilde oluşturuldu: Kontrol grubu: Herhangi bir anestezi veya cerrahi işlem uygulanmadı. Ovaryektomi-Sham İ/R Grubu: Genel anestezi altında ovaryektomi yapıldıktan sonra karotid arter bölgeleri açılıp kapatılarak sham İ/R yapıldı ve ardından 2 hafta boyunca çözücü uygulaması yapıldı. Ovaryektomi- İ/R Grubu: Ovaryektomi sonrası karotid arterler genel anestezi altında izole edilip bağlanarak 30 dakika iskemi sağlandı ve takiben reperfüzyon yapıldı. Ovaryektomi- İ/R Sham Tedavi Grubu: Ovaryektomi sonrası genel anestezi altında karotid arterler izole edilip bağlanarak 30 dakika iskeminin ardından reperfüzyon yapıldı ve sonrasında 2 hafta çözücü uygulaması yapıldı. Ovaryektomi-İ/R Naringin Tedavi Grubu: Ovaryektomi sonrası genel anestezi altında karotid arterler izole edilerek 30 dakika süreyle bağlanarak iskemi yapıldı ve reperfüzyonun ardından 2 hafta Naringin uygulaması yapıldı. Cerrahi işlem sonrası 1., 7. ve 14. günlerde nörolojik skorlama yapıldı. 14 günlük tedavinin ardından genel anestezi altında hayvanlar sakrifiye edildi ve hipokampüs ve frontal korteks dokuları alındı. Hipokampüs ve frontal korteks dokularında kalbindin, alfa tubulin, beta tubulin ve NeuN seviyeleri değerlendirildi. Hipokampüs ve frontal korteks dokularında İ/R'nin etkisiyle kalbindin, alfa tubulin, beta tubulin ve NeuN ekspresyonunda azalma görülürken naringin tedavisinin etkisiyle kalbindin, alfa tubulin, beta tubulin ve NeuN ekspresyonunda düzelme görüldü. Çalışma sonuçları İ/R sonrası 2 haftalık naringin uygulamasının ovaryektomize sıçanlarda nörolojik fonksiyon ve nörogenezis üzerinde olumlu etkisi olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Cerebral ischemia reperfusion (I/R) is a condition that occurs when blood flow is restored after a temporary interruption and may lead to deterioration in brain functions depending on the time passed. The aim of this study was to determine the effect of brain-ischemia reperfusion and 2-week naringin treatment on the neurogenesis process in ovariectomized female rats. Experimental groups consisting of 36 Wistar-albino type female rats were created as follows: Control group: No anesthesia or surgical procedure was applied. Ovariectomy-Sham Brain I/R Group: After the ovariectomy was performed under general anesthesia, the carotid artery regions were opened and closed, and sham I/R was performed, followed by solvent application for 2 weeks. Ovariectomy- I/R Group: After ovariectomy, carotid arteries were isolated under general anesthesia, ligated for 30 minutes, and reperfused for 2 weeks after ischemia was performed. Ovariectomy- I/R Sham Treatment Group: After ovariectomy, the carotid arteries were isolated under general anesthesia, then ligated and ischemia was performed for 30 minutes, and then reperfusion and solvent application were performed for 2 weeks. Ovariectomy-I/R Naringin Treatment Group: After ovariectomy, carotid arteries were isolated under general anesthesia, ligated for 30 minutes and ischemia was performed, followed by Naringin supplementation with reperfusion for 2 weeks. Neurological scoring was performed on the 1st, 7th and 14th days after the surgical procedure. At the end of the 14 days of supplementation, animals have been sacrified and then hippocampus and frontal cortex tissues were taken from the brain. Calbindin, alpha tubulin, beta tubulin and NeuN levels were evaluated in hippocampus and frontal cortex tissues. However, it was observed that 2-week naringin supplementation significantly suppressed the increase in neurological scores. While a decrease in the expression of calbindin, alpha tubulin, beta tubuline and NeuN was observed in the hippocampus and frontal cortex tissues with the effect of I/R, an improvement in the expression of calbindin, alpha tubulin, beta tubulin and NeuN was observed with the effect of naringin treatment. Study results show that 2 weeks of naringin administration after I/R may have a positive effect on neurological function and neurogenesis in ovariectomized rats.