Yoğun bakımda basınç yaralanması önleme bakım paketinin etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of pressure injury prevention care package in intensive care unit
  1. Tez No: 872509
  2. Yazar: ZEYNEP ÇOR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GANİME ESRA SOYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışmanın amacı yoğun bakımda yatan hastalarda oluşan basınç yaralanması (BY) önlemek için geliştirilen bakım paketinin (BP) etkinliğini ve hemşirelere verilen eğitiminin bilgi düzeyleri ve tutumlarına ilişkin etkisini değerlendirmektir. Bu çalışma deneysel tipte Düzce Atatürk Devlet Hastanesi anestezi ve reanimasyon yoğun bakım ünitesinde gerçekleştirildi. Hastalar ile yapılan kısımda 36 kontrol, 36 uygulama grubu olmak üzere toplam 72 hasta ile tamamlandı. Kontrol grubu ve uygulama grubu arasında BY oluşma oranı karşılaştırıldı. Hemşireler ile ilgili yapılan kısımda örneklem seçilmedi ve yoğun bakımda çalışan 50 hemşirenin tamamı çalışmaya dahil edildi. Eğitim öncesi ve sonrası hemşirelerin BY konusundaki bilgi ve tutumları karşılaştırıldı. Veriler bir istatistik programı kullanılarak analiz edildi. Kontrol grubundaki hastalara (38,9) göre uygulama grubundaki hastalarda (%13,9) anlamlı şekilde daha düşük oranda BY (p≤0,05) oluştuğu görüldü. Tüm hastalar değerlendirildiğinde ödemi olan, albümin değeri düşük olan, tansiyon ortalaması daha düşük olan ve Braden Basınç Yarası Risk Değerlendirme Ölçeği (BBYRDÖ) puanı daha düşük olan hastalarda anlamlı şekilde daha düşük oranda BY oluştuğu görüldü (p≤0,05). Yoğun bakımda çalışan hemşirelere BY'nı önlemeye yönelik bilgi ve tutumlarının değerlendirilmesine yönelik eğitim öncesi ve eğitim sonrası ön-test, son-test puanlarının değerlendirilmesi sonucu eğitim alanların puan ortalamaları anlamlı şekilde yüksek bulundu (p≤0,05). Bu çalışma sonucunda ödem, deri turgoru, hemoglobin, tansiyon ortalamasının, BBYRDÖ puanının düşük olmasının BY oluşmasında önemli risk faktörleri olduğu görüldü. Kanıta dayalı uygulamalardan oluşan BP'nin BY önlemede etkili olduğu belirlendi. Yoğun bakımda çalışan hemşirelere verilen BY eğitiminin hemşirelerin bilgi ve tutumlarını arttırdığı görüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effectiveness of the care package (CP) developed to prevent pressure injury (PI) in patients in intensive care and to evaluate the effect of the training given to nurses on their knowledge levels and attitudes. This experimental study was carried out in the anesthesia and reanimation intensive care unit of Düzce Atatürk State Hospital. The part with patients was completed with a total of 72 patients, 36 in the control group and 36 in the application group. The occurrence rate of PI was compared between the control group and the application group. In the section about nurses, no sample was selected and all 50 nurses working in intensive care were included in the study. Nurses' knowledge and attitudes about PI before and after the training were compared. Data were analyzed using a statistical program. It was observed that PI occurred at a significantly lower rate (p≤0.05) in the patients in the intervention group (%13.9) compared to the patients in the control group (%38.9).When all patients were evaluated, patients with edema, low albumin value, lower mean blood pressure and it was observed that PI occurred at a significantly lower rate in patients with lower Braden Pressure Injury Risk Assessment Scale (BPIRAS) scores (p≤0.05). Pre-training and post-training for nurses working in intensive care to evaluate their knowledge and attitudes towards preventing PI. As a result of the evaluation of test and post-test scores, the mean scores of those who received training were found to be significantly higher (p≤0.05). As a result of this study, it was seen that edema, skin turgor, hemoglobin, blood pressure average, and low BPIRAS score were important risk factors for the occurrence of PI. It was determined that CP, which consists of evidence-based practices, is effective in preventing PI. It was observed that the PI training given to nurses working in intensive care increased their knowledge and attitudes