Hastaların bakım bağımlılığı düzeylerinin spiritüel bakım gereksinimleri ile ilişkisinin belirlenmesi
Determining the relationship between patients' care dependency levels with their spiritual care requirements
  1. Tez No: 872510
  2. Yazar: AYŞEGÜL TAŞKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLA ÜNSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırmanın amacı, hastaların bakım bağımlılığı düzeylerinin spiritüel bakım gereksinimleri ile ilişkisinin belirlenmesidir. Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte yapılmıştır. Araştırmanın verileri Nisan-Haziran 2023 tarihleri aralığında Kırşehir il merkezinde bulunan, Kırşehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde dahiliye kliniklerinde yatmakta olan 18 yaş ve üstü, bilinci açık, iletişim sorunu olmayan, açıklama sonrası çalışmaya katılmayı gönüllü olarak kabul eden hastaları kapsamaktadır. Araştırmaya 378 hasta dahil edilmiştir. Araştırmanın verilerinin toplanmasında hastaların tanıtıcı özelliklerinin sorgulandığı Kişisel Bilgi Formu (KBF), Bakım Bağımlılığı Ölçeği (BBÖ) ve Spiritüel Bakım Gereksinimleri Ölçeği (SBGÖ) kullanılmıştır. Elde edilen veriler bilgisayar ortamında yüzde, ortalama, standart sapma, cronbach alfa, Mann Whitney U, Kruskall Wallis H, Bonferroni posthoc, t testi, tek yönlü varyans ve pearson korelasyon analizleri ile değerlendirilmiştir. Hastaların BBÖ'nden aldıkları puan ortalaması 64.83±17.61, SBGÖ'nden aldıkları toplam puan ortalaması ise 64.0±18.6 şeklinde orta düzeyin üzerinde bulunmuştur. Araştırmaya katılan bireylerin çoğunun 65 yaş ve üzeri, kadın, evli, ev hanımı, ilkokul mezunu ve geliri giderine denk olduğu belirlenmiştir. Bakım bağımlılığı düzeyi en fazla kadın, eğitim düzeyi düşük, geliri giderine denk olan, engellilik durumu olan bireylerde görülmüştür. SBGÖ'nin alt boyutları hastaların medeni durumuna, eğitim durumuna, gelir durumuna, birlikte yaşadığı kişilere göre değişiklik göstermektedir. Sonuç olarak bakım bağımlılığı ile spiritüel bakım gereksinimleri arasındaki ilişki belirlenerek bakım ve tedavinin kapsamlı bir şekilde gerçekleştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the relationship between patients' care dependency levels and their spiritual care needs. It was made in a descriptive and relationship-seeking type. The data of the study includes patients aged 18 and over, who are conscious, have no communication problems, and voluntarily agreed to participate in the study after the explanation, who are hospitalized in the internal medicine clinics of Kırşehir Training and Research Hospital in Kırşehir city center between April and June 2023. 378 patients were included in the study. Personal Information Form (KBF), in which the descriptive characteristics of the patients were questioned, Care Dependency Scale (BBÖ) and Spiritual Care Needs Scale (SBGÖ) were used to collect the data of the study. The data obtained were evaluated in computer environment with percentage, mean, standard deviation, Cronbach's alpha, Mann Whitney U, Kruskall Wallis H, Bonferroni posthoc, t test, one-way variance and Pearson correlation analyses. The mean score of the patients on the BSI was 64.83±17.61, and the mean total score on the SBGS was found to be above the moderate level of 64.0±18.6. It was determined that most of the individuals participating in the research were 65 years of age and over, female, married, housewife, primary school graduate, and their income was equal to their expenses. The level of care dependency was highest in women, individuals with low education levels, individuals whose income equaled their expenses, and individuals with disabilities. The subscales of the SSI vary depending on the patients' marital status, education level, income level, and the people they live with. As a result, it is recommended that care and treatment be carried out comprehensively by determining the relationship between care addiction and spiritual care needs.