Çocuk diş hekimliğinde kullanılan restorasyon materyallerinin sitotoksik, genotoksik ve antimikrobiyal etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of cytotoxic, genotoxic and antimicrobial effect of restoration materials used in pediatric dentistry
- Tez No: 872547
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM MARTI AKGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Amaç: Bu doktora tez çalışmasında çocuk diş hekimliğinde güncel olarak kullanılan dört farklı restorasyon materyalinin fare fibroblast hücreleri (L929) üzerindeki sitotoksik-genotoksik etkilerinin ve oral mikrobiyatada bulunan bakteriler üzerindeki antibakteriyel etkinliklerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Çalışmanın ilk bölümünde cam iyonomer içerikli üç farklı restoratif materyalin (ChemFil Rock (Dentsply Sirona, Almanya), EQUIA Forte HT Fil GC, Japonya) ve Ruby Liner (Rubydent, Türkiye)) ve bir alkasitin (Cention Forte, (Ivoclar Vivadent, İsviçre)) in vitro koşullarda sitotoksik ve genotoksik etkileri incelenmiştir. Sitotoksisite değerlendirmesi, 24 ve 72 saatlik inkübasyonun ardından MTT yöntemiyle L929 hücre hattı üzerinde gerçekleştirilmiştir. Genotoksisite değerlendirilmesi ise 72 saatlik inkübasyon sonrasında Comet yöntemiyle yapılmıştır. Materyallerin antibakteriyel etkisi, Streptococcus mutans (S. mutans) ve Enteroccocus faecalis (E. faecalis) üzerinde agar difüzyon yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın istatiksel analizi için, GraphPad Prisim Version 5.03 (GraphPad Software, Inc. CA, ABD) programı kullanılmıştır. Gruplar arası farkların önem kontrolleri, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ile değerlendirilmiştir. İstatiksel bulgular, ortalama standart sapma olarak verilmiştir. Post hoc analizi ise Tukey's HSD testi ile yapılmıştır. Sitotoksisite için istatiksel anlamlılık değeri başlangıcı p0,05). Buna rağmen test edilen restoratif materyallerin herhangi biri S. mutans ve E. faecalis üzerinde herhangi bir antibakteriyel etkinlik göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
bjective: In this doctoral thesis study, it was aimed to compare the cytotoxicgenotoxic effects of four different restoration materials currently used in pediatric dentistry on mouse fibroblast cells (L929) and their antibacterial activity on bacteria found in oral microbiota. Materials and methods: In the first part of the study, the cytotoxic and genotoxic effects of three different restorative materials containing glass ionomers (ChemFil Rock (Dentsply Sirona, Germany), EQUIA Forte HT Fil GC, Japan) and Ruby Liner (Rubydent, Turkey)) and one alcite (Cention Forte, (Ivoclar Vivadent, Switzerland)) were investigated under in vitro conditions. Cytotoxicity evaluation was performed on L929 cell line by MTT method after 24 and 72 hours of incubation. Genotoxicity evaluation was performed byComet method after 72 hours of incubation. The antibacterial effect of the materials was performed on Streptococcus mutans (S. mutans) and Enteroccocus faecalis (E. faecalis) by agar diffusion method. GraphPad Prisim Version 5.03 (GraphPad Software, Inc. CA, USA) program was used for statistical analysis of the study. The significance of the differences between groups was evaluated by one-way analysis of variance (ANOVA). Statistical findings are given as mean ± standard deviation. Post hoc analysis was performed with Tukey's HSD test. The onset of statistical significance value for cytotoxicity was accepted as p0.05). However, none of the tested restorative materials showed any antibacterial activity on S. mutans and E. faecalis.