The correlation between multiplayer gaming and in-app purchasing through a mobile trivia game: Flags 2
Çok oyunculu oynama ve satın alma arasındaki ilişkinin mobil bilgi yarışması oyun bayraklar 2 üzerinden incelenmesi
  1. Tez No: 872548
  2. Yazar: YAVUZ SÜLEYMAN KİREZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAKIR AKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışma, hem tek oyunculu hem de çok oyunculu modları içeren bir mobil trivia oyunu aracılığıyla uygulama içi satın alma davranışı ile çok oyunculu oyun oynama arasındaki ilişkiyi bulmayı amaçlamaktadır. Çalışma, oyun analitiği verisi ve öz belirleme kuramı merceğinden yapılan bir kullanıcı deneyimi anketi verisi ile karma bir metodoloji kullanmaktadır. Bu çalışmada, satın alma segmentindeki oyuncuların çok oyunculu oyunlara daha fazla ilgi duyduğunu tespit ettik. Bulgularımızı öz belirleme kuramı ile açıkladık, kuramın ilişkili olma kavramının çok oyunculu modu oynayan ve aynı zamanda satın alma yapan oyuncularla daha fazla ilişkili olduğunu gözlemledik.
Özet (Çeviri)
This study aims to find the correlation between in-app purchasing behavior and multiplayer gaming through a mobile trivia game which includes both single-player and multiplayer modes. The study uses a mixed methodology with its game analytics data and user experience survey data through the lens of self-determination theory. In this study, we found that the players who are in the purchaser segment are more engaged with multiplayer gaming. We explained our findings with self-determination theory and observed that relatedness term of self-determination theory is more related to the players who are playing multiplayer mode of the game and making in-app purchases.