An integrated principal component analysis and multi-criteria decision-making approach for supplier selection in the garment supply chain
Hazır gı̇yı̇m tedarı̇k zı̇ncı̇rı̇nde tedarı̇kçı̇ seçı̇mı̇ ı̇çı̇n entegre temel bı̇leşen analı̇zı̇ ve çok krı̇terlı̇ karar verme yaklaşımı
- Tez No: 872592
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE TUĞBA DOSDOĞRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Tedarik zinciri yönetiminin önemli aşamalarından biri de tedarikçi seçimidir. Tedarikçi seçimi işletmelerin karşılaştığı en temel sorunlardan biridir. Günümüzde artan rekabet sebebiyle işletmeler tedarikçi seçimi problemlerine önem vermeye başlamıştır. Uzun vadede sürdürülebilir ilişkiler sağlamak için çeşitli çalışmalara odaklanmaktadırlar. Bu çalışma, hazır giyim sektöründe en uygun tedarikçiyi seçmek için hibrit bir yaklaşım sunmaktadır. Öncelikle kriter azaltmak için Temel Bileşenler Analizi (PCA) yöntemi uygulanmıştır. Daha sonra entropi ile kriter ağırlıkları hesaplanmıştır. Son olarak İdeal Sonuç Odaklı Çok Ölçütlü Karar Verme (TOPSIS) yöntemi ile kriterler sıralanmıştır. Sıralamaya göre en uygun tedarikçi seçilmiştir. Ağırlıklara bağlı olarak kriterlerdeki değişikliklerin etkisini değerlendirmek için duyarlılık analizi kullanılmıştır. Kriter azaltma yapılmadan EWM-TOPSIS ve Çok Kriterli Karar Verme İçin Karmaşık Sıralama (VIKOR) yöntemi ile karşılaştırılmıştır. Önerilen model ile hazır giyim üreticilerinin işletmeleri için birçok yönden daha uygun tedarikçiyi belirleme fırsatı sunacaktır.
Özet (Çeviri)
One of the important stages of Supply Chain Management (SCM) is supplier selection. SS is one of main problems encountered by businesses. Due to increasing competition today, businesses have begun to attach importance to SS problems. They focus on various studies to ensure sustainable relationships in the long term. This study presents a hybrid approach to selecting the most suitable supplier in the garment industry. First, the Principal Component Analysis (PCA) method was applied to reduce the criterion. Then, the criterion weights were calculated with entropy. Finally, the criteria were ranked with the Technique for Order Preference by Similarity to An Ideal Solution (TOPSIS) method. The most suitable supplier was selected according to the ranking. Sensitivity analysis was employed to assess the impact of criteria changes depending on the weights. It was compared with EWM-TOPSIS and VIseKriterijumsa Optimizacija I Kompromisno Resenje, Elimination and Choice Translating Reality (VIKOR) method without criteria reduction. The proposed model will provide the opportunity to determine a more suitable supplier in many aspects for businesses of garment manufacturers.