Evre 3-4 kronik böbrek yetmezliği olan kedilerde kalp fonksiyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of cardiac functions in cats with stage 3-4 chronic renal failure
- Tez No: 872662
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İDİL BAŞTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Böbreği içeren birincil hastalık sürecinden kaynaklanan kardiyovasküler hasar veya işlev bozukluğu renokardiyak sendrom (CvRD-K) olarak adlandırılan, kalpte yapısal anormallikleri ve ayrıca fonksiyonel anormallikleri içeren ilerleyici sekonder kardiyak fonksiyon bozukluğu kronik böbrek hastalığı (KBH) olan bireylerde önde gelen ölüm nedenidir. KBH ile kardiyovasküler hastalıkları birbirine bağlayan mekanizmalar karmaşıktır ve tam olarak anlaşılamamıştır. Bu çalışmada 3 ve 4. evre kronik böbrek hastalığı olan kedilerde bazı kardiyak risk faktörlerinin belirlenmesi, hemodinamik değişiklikler, bazı biyokimyasal parametreler, üremik toksinler ile kalp hasarı arasında ilişkinin olup olmadığının saptanması amaçlanmıştır. Bu çerçevede evre 3-4 KBH olan 20 kedinin: kan örneklerinde üremik toksinler (IS, PCS), kreatinin, üre, kalsiyum, fosfor, klor, sodyum total protein, albumin, Kardiyak Troponin-I (cTnI), NT-proBNP konsantrasyonu, kan basıncı, ekokardiyografik bulguları değerlendirilmiştir. Çalışmamızda KBH gelişen kedilerde kardiyak yeniden şekillenme ile indoksil sülfat (IS) arasında bir ilişki bulunamamış iken, P-kresol Sülfat (PCS) ile sol vetriküler hipertrofi (LVH), kardiyak troponin-I, NT-proBNP arasında güçlü bir korelasyon bulundu. LVH ile hipertansiyon, kardiyak troponin-I, NT-proBNP ve PCS arasında güçlü bir korelasyon saptandı. Bu bilgiler doğrultusunda PCS'sini azaltmaya yönelik tedavi planlarının geliştirilmesi kardiyovasküler hastalığın etkili tedavisi ve hastalığın ilerlemesinin önlenmesi için yeni bir strateji olabileceği düşünüldü. KBH olan kedilerde NT-proBNP ve cTnI yükselişin glomerular filtrasyon hızındaki azalmanın yanı sıra hipertansiyon ve üremik toksinlerin kalpte meydana getirdiği hasardan da kaynaklanabileceği düşünüldü. Bu doğrultuda KBH olan kedilerde bu kardiyak markerlerin izlenmesi kardiyak komplikasyonların farkedilip önüne geçilmesi açısından önemli olabilir.
Özet (Çeviri)
Cardiovascular damage or dysfunction resulting from the primary disease process involving the kidney, called renocardiac syndrome (CvRD-K), is a leading cause of death in individuals with chronic kidney disease (CKD). Progressive secondary cardiac dysfunction involving structural as well as functional abnormalities in the heart. The mechanisms connecting CKD and cardiovascular diseases are complex and not fully understood. The aim of this study was to determine some cardiac risk factors, hemodynamic changes, some biochemical parameters, and the relationship between uremic toxins and cardiac damage in cats with stage 3 and 4 chronic kidney disease. In this context, blood samples of 20 cats with stage 3-4 CKD were analyzed for uremic toxins (IS, PCS), creatinine, urea, calcium, phosphorus, chlorine, sodium, total protein, albumin, Cardiac Troponin-I (cTnI), NT-proBNP concentrations, blood pressure and echocardiographic findings. In our study, no correlation was found between cardiac remodeling and indoxyl sulfate (IS) in cats with CKD, whereas a strong correlation was found between P-cresol sulfate (PCS) and left ventricular hypertrophy (LVH), cardiac troponin-I, NT-proBNP. There was a strong correlation between LVH and hypertension, cardiac troponin-I, NT-proBNP and PCS. In the light of this information, the development of treatment plans to reduce PCS may be a new strategy for the effective treatment of cardiovascular disease and prevention of disease progression. NT-proBNP and cTnI elevation in cats with CKD may be due to hypertension and damage to the heart caused by uremic toxins as well as decreased glomerular filtration rate. Accordingly, monitoring of these cardiac markers in cats with CKD may be important to recognize and prevent cardiac complications.