Yenidoğan yoğun bakım hemşirelerine verilen preterm bebeklerde uygun pozisyonun sağlanması eğitiminin hemşirelerin bilgi düzeylerine etkisi
The effect of the training given to newborn intensive care nurses on proper position for preterm babies on the knowledge levels of nurses
  1. Tez No: 872663
  2. Yazar: FİDAN ELÇİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELVER GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sanko Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma; yenidoğan yoğun bakım hemşirelerinin preterm yenidoğanlarda uygun pozisyonun sağlanması hakkındaki bilgi düzeyleri ve verilen eğitimin etkisini belirlemek amacıyla yarı deneysel türde geçekleştirilmiştir. Araştırma Gaziantep ilinde bulunan, Cengiz Gökçek Kadın Doğum Çocuk Hastanesi ve SANKO Üniversitesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi (YYBÜ)'nde çalışmakta olan hemşireler ile 1 Ocak 2023- 30 Aralık 2023 tarihleri arasında yapılmıştır. Veriler, etik kurul ve kurum izinleri alındıktan sonra Cengiz Gökçek Kadın Doğum Çocuk Hastanesi ve SANKO Üniversitesi Hastanesinde veri toplama araçları ile yüz yüze görüşme yöntemiyle toplanmıştır. Aynı zamanda veriler SPSS 24.0 (Statistical Packet for Social Sciences for Windows) istatistik programında değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda hemşirelerin uygun pozisyon vermeye yönelik cevapları incelendiğinde; hemşirelerin %73,2'sinin uygun pozisyon verme konusunda eğitim almadığı, %17,9'unun 1 yıl önce uygun pozisyon verme konusunda eğitim aldığını, %66,1'inin uygun pozisyon verme konusunda bilgi düzeyini orta olarak ifade ettiği belirlenmiştir. Bununla birlikte preterm bebeklere prone pozisyonun faydası için hemşirelerin 1. değerlendirmede %71,4'ünün, 2. değerlendirmede %92,9'unun ve 3. değerlendirmede %87,5'inin doğru yanıt verdiği; diğer taraftan Amerikan Pediatri Akademisi'nin (APA)'nın önerdiği pozisyon sorusuna hemşirelerin 1. değerlendirmede %23,2'sinin, 2. değerlendirmede %94,6'sının ve 3. değerlendirmede %76,8'inin doğru yanıt verdiği; uyuma periyotlarının artmasını sağlayan pozisyona hemşirelerin 1. değerlendirmede %53,6'sının, 2. değerlendirmede % 85,7'sinin ve 3. değerlendirmede % 62,5'inin doğru pozisyon verdiği; hemşirelerin pozisyon yönetiminin amacının %44,6'sının 1. değerlendirmede %76,8'inin 2. değerlendirmede ve %76,8'inin 3. değerlendirmede dört doğruyu bildiği saptanmıştır. Yenidoğan Pozisyon Değerlendirme Aracı (YPDA) birinci değerlendirme puan ortalaması 9.07 ± 2.57, ikinci değerlendirme puan ortalaması 11.62 ± 0.96 ve üçüncü değerlendirme puan ortalaması 11.23 ± 2.312'dir. Bu bulgular doğrultusunda YYBÜ'nde çalışan hemşirelerin, preterm yenidoğanlarda uygulanabilecek uygun pozisyonun sağlanması hakkında bilgilerinin arttırılması için konu ile ilgili hizmet içi eğitimlerin arttırılması sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, is carried out mid-term in order to determine the level of knowledge on the appropriate temperature for neonatal intensive care certificates in preterm births and the degree of training provided. The research was registered with officials working at Cengiz Gökçek Maternity and Children's Hospital and SANKO University NICU in Gaziantep between January 1, 2023 and December 30, 2023. Data were collected by the face-to-face interview method with data collection tools at Cengiz Gökçek Maternity and Children's Hospital and SANKO University Hospital, after obtaining ethics committee and institutional permissions. At the same time, the data were evaluated with the statistical program SPSS 24.0 (Statistical Package for Social Sciences for Windows). Developing answers to research results regarding affordable services; it was determined that 73,2% of the officials received training on appropriate positioning, 17,9% of them were trained in the appropriate positioning area 1 year ago, and 66,1% stated that their production of information on appropriate positioning was moderate. However, for the benefit of the situation prone to premature babies, 71,4% of the pictures are given correct answers in the 1st evaluation, 92,9% in the 2nd evaluation and 87,5% in the 3rd evaluation; on the other hand, 23,2% of the officials responded correctly to the proposal of the American Academy of Pediatrics (APA) in the 1st evaluation, 94,6% in the 2nd evaluation and 76,8% in the 3rd evaluation; roles that increase sleep periods: 53,6% of the pictures are given correct roles in the 1st evaluation, 85,7% in the 2nd evaluation and 62,5% in the 3rd evaluation; The purpose of the position management of officials is that 44,6% of them worked the four lines in the first evaluation, 76,8% in the second evaluation and 76,8% in the third evaluation. The Newborn position assessment tool first evaluation mean score is 9.07 ± 2.57, the second evaluation mean score is 11.62 ± 0.96, and the third evaluation mean score is 11.23 ± 2.312. Based on these innovations, officials working in the NICU need to increase their knowledge about maintaining appropriate positions that can be applied to premature newborns.