Ozon uygulamasının pedodontide kullanılan rezin içerikli restoratif materyallerin farklı içeceklerle yaşlandırılması sonrası renk değişimi ve yüzey pürüzlülüğüne etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of ozone application ondiscolouration and surface roughness of resincontaining restorati̇f materials used in pedodonticsafter aging with different beveragesfaculty of dentistry
- Tez No: 872685
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ SILA ÖZDEMİR ÇELİK
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Çalışmamızın amacı ozon uygulamasının çeşitli içeceklerle yaşlandırılmış üç farklı restoratif materyalin renk ve yüzey pürüzlülüğü üzerine etkilerini araştırmaktır. Çalışmamızda kullanılan restoratif materyaller, alkasit (Cention NCN), poliasit modifiye kompozit rezin (Glasiosite) ve rezin modifiye cam iyonomer siman (İonolux), yaşlandırma solüsyonları ise portakal suyu, çikolatalı süt, kola ve kontrol grubu (distile su)'dur. Çalışmamızda n=10 olmak üzere 24 grup belirlendi. Tüm numuneler üzerinde yapılan renk ölçümü için Vita Easyshade Advance, yüzey pürüzlülüğü ölçümü için Marsurf M300 profilometre cihazı kullanıldı. Grupların yarısına Ozononette Dent ozon jeneratörü ile ozonlanmış su uygulanıp, diğer yarısına uygulanmadı. Ozon prosedürü uygulandıktan sonra numuneler solüsyonlara daldırıldı ve bu işlem her gün tekrarlandı. Renk ve yüzey pürüzlülüğü ölçümleri 0., 1., 7. ve 14. günlerde yapıldı. İstatistiksel analizler için IBM SPSS V23 programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to investigate the effects of ozone treatment on the colour and surface roughness of three different restorative materials aged with various beverages. The restorative materials used in our study were alkasite (Cention N-CN), polyacid modified composite resin (Glasiosite) and resin modified glass ionomer cement (İonolux), and the aging solutions were orange juice, chocolate milk, cola and control group (distilled water). In our study, 24 groups were determined with n=10. Vita Easyshade Advance was used for colour measurement and Marsurf M300 profilometer was used for surface roughness measurement on all samples. Half of the groups were treated with ozonated water with Ozononette Dent ozone generator and the other half was not treated. After the ozone procedure, the samples were immersed in the solutions and this process was repeated every day. Colour and surface roughness measurements were made on days 0, 1, 7 and 14. IBM SPSS V23 programme was used for statistical analyses.