El parmak arızalarında çalışma gücü ve meslekte kazanma gücü kaybı oranı tespit işlemleri yönetmeliği ile erişkinler için engellilik değerlendirmesi hakkında yönetmeliğin karşılaştırılması
Comparison of the 'regulation on the determination of the loss of working capacity and earning capacity in the profession' and the 'regulation on the evaluation of disability for adults' in finger injuries
  1. Tez No: 872684
  2. Yazar: ÜMRAN TAŞÇI BÜYÜKŞAHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MESUT SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adalet Bakanlığı
  10. Enstitü: Adli Tıp Kurumu
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Adli Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Çalışmamızda mahkemeler tarafından istenilen maluliyet raporlarının hazırlanmasında kullanılan yönetmelik ve cetvellerdeki eksiklikler, bilirkişiler arasındaki uygulama farklılıkları vurgulanarak bu hesaplamaların standardize edilmesi için ortak bir dil ve ayrıntılı cetveller oluşturularak bilimsel ve objektif raporların hazırlanmasına katkı sağlamak amaçlanmıştır. Çalışmamızda 20.05.2019 tarihi ile 25.06.2021 tarihleri arasında Adli Tıp Kurumu 3.Adli Tıp İhtisas Kurulu'nda aynı ortopedi uzmanı tarafından muayene edilerek el parmak arızası saptanan 160 olgu incelenmiştir. Bu tarihler arasında kurulda el muayenesi yapılmış ancak arıza tespit edilememiş vaklar bu çalışmaya dahil edilememiştir. Bu elde edilen muayene verileri ile 160 olgu için üç kişilik adli tıp uzman ekibi tarafından maluliyet oranı ve engellilik oranları hesaplanmıştır. Çalışmamızdaki olguların %13,12'si kadın, %86,88'ü erkek cinsiyetten oluşmaktadır. 160 olgunun %33'ü 30-40 yaş aralığında bulunmaktadır. En küçük yaş 3, en büyük yaş 74 olup yaş ortalaması 32,77'dir. Olay türüne bakıldığında 134 olgu (%83,75) ile iş kazası kaynaklı yaralanmalar başvurusunun olduğu görülmektedir. Olguların %8,125'inde takdir uygulandığı, meslek gruplarında %33,75'i (n=54) ile Grup 1 (düz işçi) sınıfının ilk sırada geldiği görüldü. …. Sonuç̧ olarak çalışmamızda el parmak arızaları değerlendirilmiş olup, diğer vücut bölgelerinde oluşan arızalara yönelik benzer çalışmalar da yapılarak cetveller arasındaki benzerlik ya da farklılıkların ortaya konulması, uygulamada yaşanan güçlüklerin değerlendirilmesi ile en güncel bilimsel objektif herkes tarafından uygulanabilen ortak bir cetvel oluşturmak uygun olacaktır.
Özet (Çeviri)
Our study aimed to contribute to building scientific and objective reports with a common language and detailed scales to minimize the differences among the experts by emphasizing the deficiencies in the regulations and scales used to prepare disability reports requested by the courts. Our study includes 160 cases with finger injuries who applied with a request for disability to the Third Specialization Board of Turkish Council of Forensic Medicine, between 05.20.2019-25.06.2021. Our study does not include the instances with finger injuries that were examined by the same board at the same time frame and reported with no finger injury. The evaluations of disability and impairment rates for each case are done by a group of three forensic experts, and this group used the received case data for each subject. The most common incident type is an industrial accident, with 134 cases and an 83.75% ratio. The rate of the female cases is 13.12%, while the males are %86.88. The average value of ages is 32.77; the youngest is 3, and the oldest is 74. 33% of the cases fall between the 30 and 40 age gap. The evaluation of 8.125% of cases includes opinion, and the most common occupational group is reported as Group 1 (laborer). Consequently, this study evaluated finger injuries. Crating a scale that can be used as a guide by everyone is convenient by examining the similarities and differences between the guide scales by doing similar analyses for the damages that occurred in other body parts and assessing the difficulties in practice.