Bedene yönelik medikal estetik müdahalelerin bireysel, toplumsal ve etik yönleri ile değerlendirilmesi
Evaluation of medical aesthetic interventions to the body with individual, social and ethical aspects
- Tez No: 872694
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER DEMİRSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Deontoloji ve Tıp Tarihi, Medical History and Ethics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıp Tarihi ve Etik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
Toplumsal bir varlık olarak insan, bedenle toplum sahnesine çıkar ve toplumsal ilişkiler, insan bedenlerinin topluma arzıyla gerçeklik kazanır. Günümüzde sağlıklı beden, tıbbi-biyolojik faktörlerden çok kültürel ve sosyal unsurlara dayanmaktadır. Tüm bu dışsal faktörlerin itkisiyle estetik tıp ve estetik prosedürlere son yıllarda fazlaca bir yönelim olduğu görülmektedir.Estetik amaçlı tıbbi kozmetik prosedürlerle kültürlerarası farklılıklar oldukça azalmış, güzellik, gençlik ve sağlık algısı küresel çapta değişime uğramıştır. Bu değişim bedene yaklaşımı farklılaştırmıştır. Bu çalışmada yaşlanmanın kontrolünde bireysel ve toplumsal müdahaleye açık bir alan haline geldiği kaygısıyla, fizyolojik temeli olmadığı halde bedene yapılan estetik amaçlı tıbbi müdahalelere neden gereksinim duyulduğu, beklentilerin ne olduğu, güzellik endüstrisinin yaşlanma karşıtı söylemleri ve onu kuşatan sağlıklı yaşam önerilerinin bireylerin statülerinde farklılık yaratıp yaratmadığı, gençlik ve güzellik değerleriyle yeniden inşa edilen bedende beden- özne- toplum- tıp- gençlik- güzellik ve bedenleşme ilişkileri bireysel toplumsal ve etik yönleriyle değerlendirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
As a social being, human beings appear on the stage of society with the body, and social relations become reality with the presentation of human bodies to the society. Today, the healthy body is based on cultural and social factors rather than medical-biological factors. Due to all these external factors, it is seen that there has been an excessive tendency towards aesthetic medicine and aesthetic procedures in recent years. With the medical cosmetic procedures for aesthetic purposes, intercultural differences have decreased considerably, and the perception of beauty, youth and health has changed on a global scale. This change has changed the approach to the body. In this study, with the concern that aging has become an area open to individual and social interventions in the control of aging, why there is a need for medical interventions for aesthetic purposes without a physiological basis, what the expectations are, whether the anti-aging discourses of the beauty industry and the healthy life recommendations surrounding it make a difference in the status of individuals, In the body, which is reconstructed with the values of youth and beauty, it is aimed to evaluate the body-subject-society-medicine-youth-beauty and embodiment relations with individual, social and ethical aspects.