Propil gallat tayini için elektrokimyasal analiz yöntemi geliştirilmesi
Development of electrochemical analysis method for propyl gallate determination
- Tez No: 872695
- Danışmanlar: PROF. DR. PINAR ESRA ERDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tez çalışmasında, bir antioksidan olan propil gallatın elektrokimyasal tayini için poli(L-Serin) (PSer), altın nanopartikül (AuNP) ve grafen (GR) ile modifiye edilmiş camsı karbon elektroda (GCE) dayanan voltametrik bir sensör ve tirozinaz (Tyr), paladyum nanopartikül (PdNP), poli(L-Arjinin) (PArj) ve grafen kuantum nokta (GQD) ile modifiye edilmiş perde baskılı karbon elektroda (SPE) dayanan amperometrik bir biyosensör geliştirildi. Çalışmada hazırlanan modifiye elektrotların morfolojik analizleri taramalı elektron mikroskopi yöntemi kullanılarak gerçekleştirildi. Modifiye elektrotların elektrokimyasal karakterizasyonu için ise, dönüşümlü voltametri ve elektrokimyasal empedans spektroskopiden yararlanıldı. PSer/AuNP/GR/GCE ve Tyr/PdNP/PArj/GQD/SPE sensör ve biyosensörünün optimum yüzey bileşimi ve çalışma koşulları belirlendi. Optimum koşullarda sensör ve biyosensörün propil gallat için analitik performans faktörleri araştırıldı. Geliştirilen sensörün propil gallata 6,1×10-75,7×10-5 M aralığında doğrusal cevap gösterdiği, duyarlığının 152,29 μA mM-1 ve gözlenebilme sınırının 1,05×10-7 M olduğu belirlendi. Biyosensör için ise, doğrusal çalışma aralığı, duyarlık ve gözlenebilme sınırı sırasıyla 5,7×10-7–3,2×10-5 M, 47,72 μA mM-1 ve 1,32×10-7 M olarak hesaplandı. PSer/AuNP/GR/GCE ve Tyr/PdNP/PArj/GQD/SPE'nin gerçek numunelerde propil gallat tayininde kullanılabilirliği zeytinyağı numunesinde araştırıldı ve hem sensör hem de biyosensörle propil gallat için yüksek geri kazanımlar elde edildi. Çalışmada elde edilen sonuçlar hazırlanan sensör ve biyosensörün propil gallatın elektrokimyasal tayini için literatürdeki yöntemlere iyi bir alternatif olabileceğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a voltametric sensor based on a glassy carbon electrode (GCE) modified with poly(L-Serine) (PSer), gold nanoparticles (AuNP) and graphene (GR) and an amperometric biosensor based on a screen-printed carbon electrode (SPE) modified with tyrosinase (Tyr), palladium nanoparticles (PdNP), poly(L-Arginine) (PArj) and graphene quantum dots (GQD) were developed for the electrochemical determination of antioxidant propyl gallate. The morphology analysis of the modified electrodes was performed by scanning electron microscopy method. Cyclic voltammetry and electrochemical impedance spectroscopy were used for the electrochemical characterization of the modified electrodes. The optimum surface composition and operating conditions of the PSer/AuNP/GR/GCE sensor and Tyr/PdNP/PArj/GQD/SPE biosensor were determined. The analytical performance factors of the sensor and biosensor for propyl gallate were investigated under optimum conditions. It was determined that the developed sensor showed linear response to propyl gallate in the range of 6.1×10-75.7×10-5 M, with a sensitivity of 152.29 μA mM-1 and detection limit of 1.0×10-7 M. The linear range, sensitivity and detection limit of the biosensor were calculated as 5.7×10-73.2×10-5 M, 47.72 μA mM-1 and 1.2×10-7 M, respectively. The usability of PSer/AuNP/GR/GCE and Tyr/PdNP/PArj/GQD/SPE for the determination of propyl gallate in real samples was investigated in olive oil sample and high recoveries were obtained for propyl gallate with both sensor and biosensor. The results showed that the prepared sensor and biosensor could be a good alternative to the methods in the literature for the electrochemical determination of propyl gallate.