Pretermlerde orogastrik sonda takılması sırasında uygulanan kombine nonfarmakolojik yöntemlerin ağrı ve konfor düzeyine etkisi
The effect of combined nonpharmacological methods applied during orogastric tube insertion in preterms on pain and comfort level
- Tez No: 872693
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÇİN ÖZALP GERÇEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tek kör, üç kollu, randomize kontrollü araştırma, 3 ve 4. Düzey Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde orogastrik sonda takılacak olan pretermlerde, ağrı giderme yöntemlerinin kombine uygulamasının (anne sütü + sarmalama, dekstroz + sarmalama, kontrol) yenidoğanların ağrı ve konfor düzeyine etkisini değerlendirmek amacıyla yürütülmüştür. Araştırma basit randomizasyon yöntemi ile üç gruba atanan, orogastrik sonda takılması işlemi uygulanan 60 preterm ile tamamlanmıştır. Araştırmada pretermler 3 gruba atanmıştır. Sarmalama tüm gruplarda standart yaklaşım olarak uygulanmıştır. Araştırmaya alınan her preterm için orogastrik sonda girişimi öncesinde video kayıt başlatılmış, orogastrik sonda işlemi 2. dakikada uygulanmış ve video kayıt işlem sonrası 2. dakikada sonlandırılmıştır. Anne sütü ve dekstroz uygulaması video kayıt başlamadan hemen önce uygulandığından, pretermlerin hangi grupta olduğu değerlendiriciler tarafından bilinmemektedir, böylece tek kör randomizasyon sağlanmıştır. Veri toplama araçları olarak; Yenidoğan Bebek Bilgi Formu, Yenidoğan Bebek Ağrı Ölçeği (NIPS) ve Prematüre Bebek Konfor Davranış Ölçeği (PBKÖ) kullanılmıştır. Elde edilen 60 video üç ayrı kişi tarafından değerlendirilmiştir. Girişim öncesi, sırası ve sonrası kalp atım hızı (KAH) ve oksijen satürasyonu (SPO2) değerleri kaydedilmiştir. Girişim öncesi, sırası ve sonrası pretermlerin ağrı ve konfor düzeylerinin değerlendirilmesinde, tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Ağrı ve konfor puanlarının karşılaştırılmasında grup, zaman ve grup-zaman etkileşimini değerlendirmek için tekrarlı ölçümlerde varyans analizi yapılmıştır. Gruplara göre girişim sırasında ve sonrasında KAH ve SPO2 değerleri ortalamaları açısından fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. İşlem sırasındaki NIPS ortalamalarında en yüksek değer kontrol grubunda (9.6±2.5) bulunmuştur. Girişim sırasında NIPS ve PBKÖ ortalamaları bakımından fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Varyans analizi sonucunda grup, zaman ve grup*zaman etkileşimi açısından NIPS puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde fark saptanmıştır. Varyans analizi sonucunda grup açısından fark saptanmazken, zaman ve grup*zaman etkileşimi açısından PBKÖ puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde fark saptanmıştır. Dekstroz ya da anne sütü uygulaması ile sarmalama uygulamasının, sadece sarmalama uygulamasından ağrıyı azaltmada daha etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Tüm girişimlerin konfor düzeyini arttırmada etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This single-blind, three-arm, randomized controlled trial investigated the effect of the combined application of pain relief methods (breast milk + swaddling, dextrose + swaddling, control) on the pain and comfort level of preterm babies who will have an orogastric tube inserted in the Level 3 and 4 Neonatal Intensive Care Unit. The study was completed with 60 preterm patients who were assigned to three groups by simple randomization method and underwent orogastric tube insertion. In the study, preterm babies were assigned to 3 groups. Swaddling was applied as a standard approach in all groups. For each preterm subject included in the study, video recording was started before orogastric catheterization, orogastric catheterization was performed at the 2nd minute, and video recording was terminated at the 2nd minute after the procedure. Since breast milk and dextrose administration were administered just before the video recording started, the evaluators did not know which group the preterms were in, thus single-blind randomization was achieved. As data collection tools; Newborn Baby Information Form, Newborn Infant Pain Scale (NIPS) and Neonatal Comfort Behavior Scale (NCBS) were used. The resulting 60 videos were evaluated by three separate people. Heart rate (HR) and oxygen saturation (SPO2) values were recorded before, during and after the intervention. One-way analysis of variance was used to evaluate the pain and comfort levels of preterm before, during and after the intervention. Analysis of variance was performed in repeated measurements to evaluate group, time, and group-time interaction in comparing pain and comfort scores. According to the groups, the difference in mean HR and SPO2 values during and after the intervention was found to be statistically significant. The highest mean NIPS value during the procedure was found in the control group (9.6±2.5). The difference in NIPS and NCBS averages during the intervention was found to be statistically significant. As a result of the variance analysis, a statistically significant difference was found between NIPS score averages in terms of group, time and group*time interaction. While no difference was detected in terms of group as a result of the variance analysis, a statistically significant difference was detected between the NCBS score averages in terms of time and group*time interaction. It has been concluded that swaddling with dextrose or breast milk administration is more effective in reducing pain than swaddling alone. It was concluded that all interventions were effective in increasing the comfort level.