Ateroskleroz hastalarında UCA1 ve APPAT LncRNA'larının ekspresyon düzeylerinin incelenmesi
Investigation of expression levels of UCA1 and APPAT LncRNAs in atherosclerosis patients
- Tez No: 872707
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİME HANIM PENÇE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Bu çalışmada ateroskleroz gelişiminde uzun kodlama yapmayan RNA (lncRNA)'lardan üroteliyal kanser ilişkili transkript 1 (“urothelial cancer associated 1”, UCA1) ve aterosklerotik plak patogenezi ilişkili transkript (“atherosclerotic plaque pathogenesis associated transcript”, APPAT)'in ekspresyon düzeylerinin hem doku hem kan düzeyindeki etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Koroner arter bypass greftleme (KABG) yapılan hastalardan (n=30) koroner arter ve sol internal meme arterinden (“left internal mammary artery”, LIMA) doku örnekleri toplandı. Bu hastalardan ve sağlıklı kişilerden (n=30) kan örnekleri toplandı. Toplanan tüm doku ve kan örneklerinden öncelikle total RNA izolasyonu yapıldı. Komplementer DNA (cDNA) sentezi gerçekleştirilerek kantitatif gerçek-zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu (RT-qPCR) yöntemiyle UCA1 ve APPAT lncRNA'larının ekspresyon düzeyleri belirlendi.“Housekeeping”gen olarak gliseraldehid 3-fosfat dehidrogenaz (GAPDH) geni kullanıldı. Bulgular: Hasta ve kontrol grupları arasında kan örneklerindeki ekspresyon düzeyleri incelendiğinde; UCA1 ve APPAT hasta grubunda daha downregüleydi (sırasıyla p=0,000, p=0,025). Koroner dokularında ise, LIMA dokularına göre UCA1 ve APPAT ekspresyon düzeyleri downregüle olmakla birlikte istatistiksel olarak anlamlı değildi. Ancak hasta grubunda LIMA UCA1 ekspresyonu kana göre anlamlı düzeyde daha yüksekti (p=0,005). Koroner APPAT ekspresyonu ise kana göre anlamlı düzeyde daha düşük bulundu (p=0,0019). Sonuç: Tüm bu bilgiler ışığında; UCA1 ve APPAT'ın ekspresyon düzeylerinin düşmesinin ateroskleroz patogenezinde, UCA1'in LIMA'da kana göre daha yüksek olması ateroskleroza karşı dirençli olmasında, APPAT'ın ise koronerde kana göre daha düşük eksprese olması ateroskleroz gelişimi/ilerlemesi mekanizmalarında rol oynayabileceğini düşündürmektedir. Mekanizmaların tam olarak ortaya çıkarılması için ileriye yönelik çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to assess the potential contributions of long non-coding RNA (lncRNA) UCA1 and APPAT to the progression of atherosclerosis by analyzing their levels of expression in tissue and blood samples. Materials and Methods: In patients who performed coronary artery bypass grafting (CABG) (n=30), the coronary artery and LIMA samples were obtained. Blood samples were also collected from these patients and healthy individuals (n=30). Total RNA was isolated from tissue and blood samples. Complementary DNA (cDNA) synthesis was performed and expression levels of UCA1 and APPAT were determined by quantitive real-time polymerase chain reaction (RT-qPCR). Glyceraldehyde-3-phosphate dehydrogenase (GAPDH) was used as housekeeping gene. Results: When the expression levels in blood samples were analysed between the patient and control groups, UCA1 and APPAT were more downregulated in the patient group (p=0.000, p=0.025, respectively). Although UCA1 and APPAT expression levels were downregulated in coronary tissues compared to LIMA tissues, it was not statistically significant. However, LIMA UCA1 expression was significantly higher than blood (p=0.005). Coronary APPAT expression was significantly lower in the patient group compared to blood (p=0,0019). Conclusion: Based on the available data, it is proposed that reduced levels of UCA1 and APPAT may contribute to the development of atherosclerosis. Additionally, higher levels of UCA1 in LIMA compared to blood may be associated with resistance to atherosclerosis, while lower levels of APPAT in coronary compared to blood may be involved in the progression of atherosclerosis. Further research is necessary to completely understand the mechanisms.