Ergenlik döneminde görülen 'Borderline kişilik özelliklerinin' yordayıcı faktörleri
Predictive factors of 'Borderline personality traits' in adolescents
- Tez No: 872706
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FATİH CEYLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Psikiyatrisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Amaç: BKÖ olan 13-18 yaş grubu çocuk ve ergenlerin klinik özelliklerinin (eş tanı, farmakolojik tedavi, yatarak izlem oranı, KZVD, intihar girişimleri, duygu tanıma, anlamlandırma ve duygu düzenleme becerileri, benlik algısı, travmatik yaşantı, ebeveyn tutumu ve bağlanma özellikleri) ve sosyodemografik özelliklerinin kesitsel olarak MDB tanılı olgularla karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, çocuk ve ergen psikiyatri polikliniğinde BKÖÖ-ÇEF'ten 69 ve üzerinde puan alan, ÇDŞG-ŞY-DSM-5-T görüşmesi yapılan, borderline kişilik özellikleri gösteren 88 ve MDB tanılı 88 olgu dâhil edilmiştir. BKÖÖ-ÇEF, CDÖ, ÇATÖ, İÖA-E, KZVDDE, RBSÖ, TAÖ-20, ÇÇTÖ, DDGÖ-16, ABTÖ katılımcılar tarafından doldurulmuştur. Sosyodemografik veri formu, katılımcı ve ebeveynleri tarafından doldurulmuştur. Hastalık şiddetini değerlendirmek için KGI ölçeği klinisyen tarafından doldurulmuştur. Bulgular: BKÖ grubunda MDB grubuna göre DEHB, BB, TSSB, DDB, DB, Yeme bozukluğu, MKB ve beden algısı bozukluğu tanıları daha yüksek oranda görülmüştür. MDB grubunda ise AB eş tanısı daha fazla görülmüştür. BKÖ grubunda genel tıbbi hastalık görülme oranı MDB grubuna göre yüksektir. BKÖ grubunda pseudohalüsinasyon görülme oranı anlamlı yüksektir. BKÖ grubu MDB grubuna göre daha fazla duygu düzenleme güçlüğü yaşamaktadır. BKÖ grubunda cinsel ve duygusal istismar daha sık görülmüştür. BKÖ grubunda KZVD daha çok izlenmiştir. Aynı zamanda duygu düzenlemede yaşanan güçlük arttıkça KZVD artmıştır. BKÖ grubu duygu tanıma ve duyguyu ifade etmede daha çok zorlanmaktadır. BKÖ olgularının babalarının alkol kullanım oranlarının daha yüksek olduğu görülmüştür. BKÖ olgularında dövme ve piercing yaptırma oranı MDB grubuna göre daha yüksektir. Sonuç: BKÖ'de psikiyatrik eş tanı ve genel tıbbi hastalık yüksek oranda görülmüştür. BKÖ olgularında çocukluk çağında travmatik yaşantı daha yüksekti. BKÖ grubunda duygu tanıma, ifade etme ve duygu düzenleme becerilerinin daha düşük olduğu, hastalık şiddetinin daha yüksek olduğu görülmüştür. Ergenlikte BKB tanısını yok saymanın, tedavi sürecini zorlaştıracağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The study aimed to investigate the clinical characteristics of children and adolescents aged 13-18 with BPF (comorbidity, pharmacological treatment, inpatient follow-up rate, NSSI, suicide attempts, emotion recognition and emotion regulation skills, self-esteem, traumatic experience, parental attitude, attachment characteristics) and sociodemographic characteristics and compared them with cases diagnosed with MDD. Materials and Methods: The study included 88 cases with BPF, who received a score of 69 or above on the BPFSC, who were interviewed in K-SADS-PL and 88 cases diagnosed with MDD. BPFS-C, CDI, SCARED, RSQ-AF ISAS, RSES, TAI-20, CTQ, DERS-16, PAS were filled out by the participants. The sociodemographic data form was filled out by the participant and their parents. The CGI scale was filled out by the clinician. Results: Diagnoses of ADHD, BD, PTSD, DDD, CD, ED, SUD, BID were seen at higher rates in the BPF. In the MDD group, comorbid AD was more common. The incidence of general medical illnesses was seen at higher rates in the BPF group. The incidence of pseudohallucinations was higher in the BPF group. The BPF group had more difficulty regulating emotions. Sexual and emotional abuse was seen more frequently in the BPF group. NSSI was observed more frequently in the BPF group. As the difficulty in emotional regulation increased, NSSI increased. The BPF group had more difficulty in recognizing and expressing emotions. The alcohol use rates of fathers of cases were higher in the BPF group. The rate of tattoo, piercing was higher in the BPF group. Conclusion: Psychiatric and medical illnesses comorbidity were observed at high rates in BPF. Traumatic experiences were higher in BPF cases. It was observed that emotion recognition, expression, emotion regulation skills were lower and the disease severity was higher in the BPF group. It is thought that ignoring the diagnosis of BPD in adolescence will make the treatment process difficult.