Structural modeling and analysis of emergency shelter design through finite element analysis
Sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak acil barınak tasarımlarının yapısal modellemesi ve analizi
- Tez No: 872721
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA EYLEM KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Çalışma, sadece rüzgar ve kar yükleri gibi dış basınçlara dayanabilen değil, aynı zamanda sürdürülebilir bir çözüm de sağlayan barınakların geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu çalışmada araştırma, çeşitli afetlere karşı en uygun maliyetli, kolay inşa edilebilir ve dayanıklı seçeneği belirlemeyi amaçlayarak, iki tip yapı kesiti (boru kesit ve I kesit) arasındaki karşılaştırmayı ele almıştır. Ayrıca araştırma, yapısal tasarım için Avrupa standartları Eurocode 2'yi ve yapılar üzerindeki uygulamaları için de (rüzgar yükleri) Eurocode 3'ü içermekte olup, SAP 2000 ile tasarlanmıştır. Barınakların yapısal performansını analiz etmek için ölü, rüzgar ve kar yüklerini içeren gelişmiş pushover analizi kullanılmıştır. Tasarımın dayanıklılığını belirlemek için deformasyon, gerilme, kesme kuvveti ve moment sonuçları titizlikle incelenmiştir. Sonuçlar, her bir kesit için deformasyonların kabul edilebilir sınırlar içinde olduğunu göstermiştir. Ayrıca, birçok açıdan boru kesit barınak tasarımı için daha uygun bir seçenek olarak ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
The study intends to contribute to the development of shelters that not only survive external pressures such as wind and snow loads but also provide a sustainable solution. In this study, the research delved into the comparison between two types of structural sections: tube sections and I-sections, aiming to identify the most cost-effective, easily constructible, and resilient option against various disasters. Furthermore, the research included the European standards Eurocode 2 for structural design and Eurocode 3 for activities on structures (wind loads) and design it in SAP 2000. To analyze the structural performance of the shelters, it used sophisticated pushover analysis, including dead, wind, and snow loads. Deformation, stress, shear force, and moment results have been rigorously studied to determine the robustness of the design. The results showed that deformations were within acceptable limits for each cross-section. Furthermore, the tube section emerges as the more favorable choice in several aspects for shelter design.