Bloating - distansiyonlu hastalarda kor bölgesi kaslarına yönelik self manuel yaklaşımların ve egzersizin kısa dönem etkisinin incelenmesi
Investigation of short-term effect of exercise and self-manual approaches on core muscles patients with bloating – distention
  1. Tez No: 872740
  2. Yazar: GÜLRUH KARABAĞLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAY ELİBOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Çalışmanın amacı: Karın Gerginliği ve Şişkinliği (KGŞ) olan hastalarda kor bölgesi kaslarına yönelik self manuel yaklaşımların ve egzersizin semptomlara olan kısa dönem etkisini saptamaktır. Yöntem: Çift kör randomize kontrollü çalışmada dahil etme kriterlerini karşılayan 12 KGŞ'li katılımcı ile tamamlandı. Katılımcılar diyaframa yönelik fizyoterapi uygulamaları (n=6) ve kor kaslarına yönelik fizyoterapi uygulamaları (n=6) olmak üzere iki gruba randomize edilip 4 haftalık tedavi uygulandı. Her iki grup tedavi öncesi ve sonrasında abdominal palpasyon, ağrı değerlendirmesi, Karın gerginliği ve şişkinliği (KGŞ) hissi ölçeği, Gastrointestinal Semptom Derecelendirme Ölçeği (GSDÖ), yüzeysel Elektromiyografi (EMG), Yüksek Rezolüsyonlu Anorektal Manometre (YRAM), Balon Atım Testi (BAT), Kolon Transit Zamanı (KTZ) ve Ultrasonografi (USG) yöntemleri ile değerlendirildiler. Analizlerde Mann-Whitney U testi, Ki-kare analizi ve Wilcoxon İşaretli Sıralar testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose: To determine the short-term effects of exercise and self-manual approaches on symptoms in patients with Abdominal Bloating and Distension (ABD). Method: A double-blind randomized controlled trial was completed with 12 participants with abdominal bloating and distension (ABD) who met the inclusion criteria. Participants were randomized into two groups: physiotherapy interventions targeting the diaphragm (n=6) and physiotherapy interventions targeting core muscles (n=6), and received a 4-week treatment. Both groups were assessed before and after treatment using abdominal palpation, pain assessment, the Abdominal Bloating and Distension (ABD) sensation scale, the Gastrointestinal Symptom Rating Scale (GSRS), surface Electromyography (EMG), High-Resolution Anorectal Manometry (HRAM), Balloon Expulsion Test (BET), Colon Transit Time (CTT), and Ultrasonography (USG). Mann-Whitney U test, Chi-square analysis, and Wilcoxon Signed-Rank test were used in the analyses.