Yetişkin bireylerde süt tüketim alışkanlığı, laktoz sindirim güçlüğü ve intoleransı üzerine bir araştırma
- Tez No: 30213
- Danışmanlar: PROF. DR. PERİHAN ARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
75 ÖZET Bu araştırma, 1991-1992 tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesi Kampusu ve Hastanelerinde çalışan veya okuyan 18-45 yaş arası 545 erkek, 785 kadın olmak üzere toplam 1330 kişi üzerinde yapılmıştır. Kişilerin süt ve ürünlerini tüketim alışkanlıkları, tüketime bağlı tahammülsüzlük belirtileri soruşturularak öğrenilmeye çalışılmış, süte karşı tahammülsüzlük (intolerans) gösteren gönüllü 30 kişi üzerinde hangi miktarda sütün klinik semptom oluşturduğu ve bu kişilerde gerçekte laktoz sindi rim güçlüğü (maldigestion) olup olmadığı Laktoz Tolerans Testi (LTT) uygulanarak öğrenilmeye çalışılmıştır. Araştırmaya katılanlardan herhangi bir hastalığı olan 104 kişinin 2'sinde (% 1.9) laktoz intoleransı olduğu öğrenilmiştir. Kişilerin % 36.5'i sütü, % 48.5'i sütlü tatlıları, % 59.6'ı yoğurdu, % 87.9'u ise peyniri sıklıkla tükettiklerini belirtmişlerdir. Üçyüzyirmi iki kişide (% 57.7) süt, 117 kişide sütlü tatlı (% 20.8), 100 kişide (% 17.9) yoğurt, 19 kişide (% 3.4) peynir tükettikten sonra rahatsızlık belirtilerinin (gaz, şişkinlik, karın ağrısı, bulantı, ishal vb.) oluştuğu öğrenilmiştir. Gaz ve şişkinlik ençok (% 49.5) şikayet konusu olup bu belirtiler sırasıyla süt tüketenlerde % 64.9 ve % 39.9, sütlü tatlı tüketenlerde % 8.1 ve % 33.5, yoğurt tüketenlerde % 26.3 ve % 25.0, peynir tüketenlerde % 0.7 ve % 1.6 oranında olduğu öğrenilmiştir. Tahammülsüzlük belirti lerinden karın ağrısı % 52.4, bulantı % 60.6, ishal % 86.4 değerleri ile süt tüketiminde en fazla bulunmuştur.76 Süte karşı tahammülsüzlüğü (intoleransı) olan gönüllü 30 kişiye çeşitli miktarlarda süt içirildiğinde % 30'unun 160 ml_, % 16.7'sinin 240 mL, % 33.3'ünün 320 mL, % 20'sinin ise 500 mL süte karşı tahammülsüz (intolerant) olduğu bulunmuştur. Süt içiminden sonra gelişen semptomlar sırasıyla % 73.3, % 36.7 ve % 6.7 değerleri ile hafif, orta ve şiddetli derecelerde olup, gaz en sıklıkla (% 56.7) görülen semptom olmuştur. Bunu % 36.7 ile bulantı, % 10 ile karın ağrısı ve % 6.7 ile şişkinlik izlemiştir. Aynı kişilere LTT uygulandığında % 83.3'ünün test dozu laktoza intolerans gösterdiği bulunmuştur. Süt tüketiminde çoğunlukla (% 73.3) hafif derecede olan semptomların LTT'den sonra orta (% 73.3), şiddetli (% 46.7) ve çok şiddetli (% 43.3) derecede olduğu görülmüştür. Bu kişilerde laktoz sindirim güçlüğü (maldigestion), kan glikoz düzeyinde ilk 15. dakikadaki artışa (% 20'nin üzerinde) göre % 86.7 (26 kişi), 30. dakikadaki artışa (% 20'nin üzerinde) göre ise % 63.3 (19 kişi) oranında bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
77 SUMMARY Lactose intolerance is a rather common condition in many parts of the world. In this study the consumption and the accepta bility of various milk and milk products of 1330 people aged bet ween 18-45 years old were surveyed by a questionaire. The sub jects were selected from the volunteers who were working and/or studying at the University of Hacettepe Ankara Additionally, Lacto se Tolerance Test (LTT) - providing 50 g lactose was performed on 30 volunteers from 322 who were suffering from milk intolerance and the true nature of their intolerance was tried to be elucidated. Among the respondents, 36.5 % reported to consume milk fre quently. This ratio was 48.5 % for desserts prepared from milk, 59.6 % for yogurt and 88.0 % for cheese. Various symptoms of into lerance appeared in 57.7 percent of the people after the consump tion of milk. These values were 20.8 % for desserts prepared from milk, 17.9 % for yogurt and only 3.4 % for cheese. Most commonly reported symptoms are flatulence, bloating, abdominal pain, nausea and diarrhea. Abdominal flatulence and distension were the most frequently reported symptoms and their respective frequency were 64.9 - 39.9 % for milk» 8.1 - 33.5 for desserts prepared from milk, 26.3 - 25.0 % for yogurt and 0.7 - 1.6 % for cheese. Other symptoms of intolerance including abdominal pain, nausea and diarrhea were also reported to be highest for milk consumption. Among 30 volunteers reporting to be milk intolerant, 30.0 % had an intolerance symptoms with 160 mL of milk. 16.7 % had symptoms with 240 mL, 33.3 % with 320 mL and 20.0 % with 50078 mL of milk. Intolerance symptoms were mild in 73.3 %, moderate in 36.7 % and severe in 6.7 % of cases. Among these symptoms, flatu lence (56.7 %) was the most frequent. This was followed by nausea (36.7 %), abdominal pain (10.0 %) and bloating (6.7 %). When Lactose Tolerance Test (LTT) was performed on these volunteers, 83.3 % were found to be intolerant at the test dose. In tolerance symptoms were moderate (73.3 %), severe (46.7 %) and very severe (43.3 %). Lactose maldigestion were present in 86.7 % of these individuals when a more than 20 % increase in blood gluco se levels in the first 15 minutes was sought. This ratio fell to 63.3% when the interval was extended to 30 minutes.