Romatizmal hastalıklarda antikeratin antikorlar
Antikeratin antibodies in rheumatological diseases
- Tez No: 20751
- Danışmanlar: PROF.DR. TEVFİK F. AKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Otoimmün'rtenin hiç kuşkusuz en önemli nedenlerinden biri, vücudun kendi antijenik determinanîlerına karşı otoantikor oluşturmasıdır. Bu nedenle otoimmün hastalıklarda bir çok antikor söz konusu olmaktadır. Özellikle sistemik lupus eritematozus ve romatoid artritte otoantikorlar oldukça fazla sayıdadır. Behçet hastalığı mukokutanoz, oküler, artriküler, intestinal, urogenital ve nörolojik tutulum yapabilen bir hastalıktır. Etyolojisi tam olarak bilinmemekle birlikte, otoimmün bazı mekanizmaların patogenezde rol aldığı düşünülmektedir. Gerçekten, Behçetli hasta serumlarında bazı otoantikorlarm bulunması bu düşünceyi doğrulamaktadır. Keratinler, heterojen, fibröz ve sofubl proteinlerdir. Çeşitli hastalıklarda (örneğin, kutaneus graft-versus-host, lichen planus, kronik.. diskoid lupus eritematozus) ve bazı normal insanlarda keratinlere karşı antikorlar ortaya çıkmaktadır. Biz bu çalışmada indirekt immünofloresan yöntemi ile Behçetli hastalar ve romatoid artrit (RA), sistemik lupus eritematozus (SLE) gibi diğer bazı hastalık gruplarında sıçan özofagusunun keratinize tabakasına karşı anti-keratin antikor (AKA) varlığını araştırdık. AKA varlığı saptadığımız hasta serumlarında, bu antikorların keratinin hangi komponentine karşı oluştuğunu anlamak için Western-Blotting yöntemini kullandık. Sonuçta indirekt immünofloresan yöntemi ile AKA, RA'li hastaların % 54.5'de pozitif görülürken Behçetli hastaların % 21.4'ünde pozitif bulundu. Ayrıca RA'de AKA ile ANA, cinsiyet, eritrosit sedimantasyon hızı gibi parametreler arasında bir ilişki bulunamadı. Bunun yanında romatoid faktör ile AKA arasında istatistiksel olarak önemli olmamakla birlikte bir ilişki olduğu saptandı. Behçet hastalığında ise AKA ile klinik ve laboratuvar bulgular arasında önemli bir ilişki bulunamadı. RA ve Behçetli hastaların serumlarında bulunan AKA'un Western-Blotting yöntemi ile yapılan incelemesinde farklı molekül ağırlığı olan keratin komponentlerine karşı antikor oluştuğu görüldü ve hastaların klinik bulguları ile keratin molekül ağırlıkları arasında belirli bir ilişki bulunamadı. 85
Özet (Çeviri)
VI. SUMMARY ANTIKERATIN ANTIBODIES in RHEUMATOLOGICAL DISEASES Autoimmunity is generally associated with different autoantibodies specific to patients own antigenic determinants. Thus, various autoantibodies are found in various autoimmune diseases, such as systemic lupus erythematosus (SLE) and rheumatoid arthritis (RA). Behcet's disease is a multisystemic disorder that shows mucocutaneus, ocular, artricular, intestinal, urogenital and neurogical manifestiations. Although etiology is not well established, it has been suggested that some autoimmune mechanisms may play a role in the pathogenesis. Keratins are heterogeneous, soluble and fibrous proteins. In various disorders (i.e. cutaneus graft vs host disease, lichen planus, and discoid lupus erythematosus) and some normal human sera, antibodies that react with keratins may be seen. In this study, by indirect immunofluorescence technique, and keratinized layer of rat oesophagus as an antigen substrate, we investigated the presence of antikeratin antibodies (AKA). We found 54.5 % AKA in RA and 21.4 % in sera of the patients with Behcet's disease. Western-Blotting analysis indicated that antibodies that react with human epidermal keratins are possible different from those antibodies that react with rat oesophagus. It has been suggested that different epitope(s) should have been responsible from this discrepancy. 86