Depresyon tanısı konulan şizofreni hastalarında eklenen antidepresan ilaç tedavisinin depresif belirtiler ve bilişsel işlevler üzerine etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of antidepressant treatment on depressive symptoms and cognitive functions in schizophrenia patients diagnosed with depression
  1. Tez No: 872744
  2. Yazar: EMİNE ÖNAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLGE ÇETİN İLHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Beyhekim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
AMAÇ: Şizofreni hastalığı algılamada bozulma, düşüncede bozulma, afektif ifadelerde azalma, sosyal iletişimde azalma, davranışlarda bozulma ve nörobilişsel bozulma ile seyreden, aslında pek çok bozukluğun içinde olduğu bir hastalık kümesidir. Hastalığın başlangıcı ve ilerleyişinde hastalar pek çok zorlanma ve bunun getirdiği sıkıntılarla mücadele etmek durumunda kalırlar. Bilişsel fonksiyonlarda bozulma ve işlevsellikte azalma klinisyenlerin pek etkin olamadığı ve hemen tüm hastalarda farklı derecelerde de olsa gözlenen bir durumdur. İlk semptomların ortaya çıkmasından sonra hayatlarının herhangi bir döneminde, şizofreni hastalarının kliniğine depresyonun eklenmesi sık rastlanan bir komorbiditedir. Gerek şizofreninin doğası gereği gerek depresyonun eklenmesi ile artabilen bilişsel bozulma hastaların hayat kalitesi üzerinde ciddi etkisi olan bir durumdur. Çalışmamızda klinik görüşme esnasında depresyon ek tanısı alan hastaların değerlendirilmesi ve tedavi düzenlenmesi sonrası durumlarında değişmeyi incelemeyi amaçladık. YÖNTEM: Çalışmamıza, şizofreni tanısı ile takip edilen, klinik değerlendirme sırasında depresyon tanısı alan ve Calgary Şizofrenide Depresyon Ölçeği'nden (CŞDÖ) 11 ve üzeri puan alan 53 hasta dahil edildi. Hastalara Pozitif ve Negatif Sendrom Ölçeği (PANSS), Klinik Global İzlem Ölçeği (CGI), Global Değerlendirme Ölçeği (GAS), İntihar Olasılığı Ölçeği (İOÖ), İşitsel-Sözel Öğrenme Testi (İSÖT) ve İz Sürme Testi A/B (İST A/B) uygulanmıştır. Hastalar 6 hafta (42 gün) takip edildi ve 42. günde PANSS, CŞDÖ, CGI, GAS, İOÖ, İSÖT ve İST A/B ölçekleri çalışma kriterlerine uyum sağlayabilen 40 hastaya tekrar uygulandı. Başlangıç ve sondaki veriler değerlendirildi. BULGULAR: Çalışmaya dahil edilen 53 hastanın ve çalışmayı tamamlayan 40 hastanın verileri incelendiğinde, klinik ölçek puanları depresyon tanısı aldıkları anda ve antidepresan tedavi aldıktan sonrası karşılaştırıldığında; ilk görüşmede PANSS toplam puanı 82,63±17,26, PANSS pozitif puanı 18,3±4,6, PANSS negatif puanı 20,9±5,1ve PANSS genel psikopatoloji puanı ise 43,3±8,8 olarak bulunmuştur. Antidepresan tedavi sonrası PANSS toplam puanı 62,3±14,8, PANSS pozitif puanı 12,9±4,1, PANSS negatif puanı 17,1±4,4 ve PANSS genel psikopatoloji puanı ise 32,3±7,7 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Schizophrenia is a cluster of disorders characterized by impaired perception, thought disorder, decreased affective expression, decreased social communication, behavioral disturbances, and neurocognitive impairment. Patients with schizophrenia often face many challenges and struggles in coping with the onset and progression of the illness. Impairment in cognitive functions and decreased functionality are commonly observed in varying degrees in almost all patients, making it difficult for clinicians to effectively intervene. The addition of depression to the clinic of schizophrenia patients at any stage of their lives after the onset of initial symptoms is a common comorbidity. Cognitive impairment, which can increase due to both the nature of schizophrenia and the addition of depression, is a condition that significantly affects the quality of life of patients. In our study, we aimed to examine the changes in patients' conditions after the evaluation and treatment adjustment of those diagnosed with depression during clinical interviews. METHOD: In our study, 53 patients diagnosed with schizophrenia, who were also diagnosed with depression during clinical assessment and scored 11 or higher on the Calgary Depression Scale for Schizophrenia (CDSS), were included. Patients were assessed using the Positive and Negative Syndrome Scale (PANSS), Clinical Global Impression Scale (CGI), Global Assessment Scale (GAS), Scale for Suicide Probability (SSP), Auditory-Verbal Learning Test (AVLT), and Trail Making Test A/B (TMT A/B). Patients were followed for 6 weeks (42 days), and on the 42nd day, PANSS, CDSS, CGI, GAS, SSP, AVLT, and TMT A/B scales were re-administered to 40 patients who met the study criteria. Data from the baseline and final assessments were evaluated. RESULTS: When the data of 53 patients included in the study and 40 patients who completed the study were examined, it was found that; the PANSS total score at the initial assessment was 82.63±17.26, PANSS positive score was 18.3±4.6, PANSS negative score was 20.9±5.1, and PANSS general psychopathology score was 43.3±8.8.