Meme kanserli hastalarda neoadjuvan kemoterapi öncesi vesonrası periferik kandaki eozinofil hücrelerin yüzeyindeifade edilen bazı belirteçlerin değişimi
Changes in the expression of certain markers on the surface of eosinophil cells before and after neoadjuvant chemotherapy in breast cancer patients
- Tez No: 872743
- Danışmanlar: PROF. DR. ATAÇ BAYKAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Meme kanserinde kullanılan neoadjuvan kemoterapinin tümör mikroçevresi üzerine etkileri olduğu bilinmektedir. Tümör mikroçevresinde immün hücreler olarak da görev alan eozinofillerin yüzeylerinde fonksiyonlarını gerçekleştirmeye yarayan yüzey reseptörleri bulunmaktadır. Eozinofillerin immün hücreler olarak görev almaları nedeniyle neoadjuvan kemoterapi yanıtında rol alabilecekleri ve klinik sonuçları etkileyebilecekleri düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı; meme kanserli hastalarda neoadjuvan kemoterapi öncesi ve sonrası periferik kandaki eozinofil hücrelerin yüzeyinde ifade edilen bazı belirteçlerin (CD80, CD86, CD274, CD125) değişiminin incelenmesidir. Ayrıca eozinofil sayılarının ve yüzdelerinin ölçümünde tam kan sayımı ile akım sitometrinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla 31 adet neoadjuvan kemoterapi öncesi ve 43 adet neoadjuvan kemoterapi sonrası meme kanseri hastasından ve 12 adet sağlıklı kontrol katılımcıdan; periferik venöz kan örnekleri toplanarak, tam kan sayımında ve akım sitometride eozinofiller tarafından ifade edilen CD80, CD86, CD125 ve CD274 belirteçlerin düzeyleri ve eozinofil sayıları ölçülmüştür. Sonuç olarak hem akım sitometride hem de tam kan sayımında eozinofil sayıları ve yüzdeleri birbiriyle korele olarak bulunmuştur. Ayrıca meme kanserli hastalarda sağlıklı kişilere göre CD80 düzeyleri daha düşük saptanırken, CD86 düzeyleri ise daha yüksek saptanmıştır. Bu bulguların neoadjuvan kemoterapiden ve östrojen reseptör ekspresyonundan etkilenmediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Neoadjuvant chemotherapy in breast cancer can effect the tumor microenvironment. Eosinophils, which also act as immune cells in the tumor microenvironment, have surface receptors that are responsible for carrying out their functions. Due to the role of eosinophils as immune cells, it is thought that they may play a role in the response to neoadjuvant chemotherapy and can affect clinical outcomes. The aim of this study is to investigate the changes in the expression of certain markers (CD80, CD86, CD274, CD125) on the surface of eosinophil cells in peripheral blood before and after neoadjuvant chemotherapy in breast cancer patients. Additionally, the comparison of eosinophil counts and percentages measured by complete blood count and flow cytometry was also aimed. For this purpose, peripheral venous blood samples were collected from 31 breast cancer patients before neoadjuvant chemotherapy, 43 breast cancer patients after neoadjuvant chemotherapy, and 12 healthy control participants; and the levels of CD80, CD86, CD125, and CD274 markers expressed by eosinophils were measured in complete blood count and flow cytometry. As a result, eosinophil counts and percentages were found to be correlated with each other in both flow cytometry and complete blood count. In addition, levels of CD80 were found to be lower while levels of CD86 were found to be higher in breast cancer patients compared to healthy individuals. These findings were not influenced by neoadjuvant chemotherapy or estrogen receptor expression.