Dijital denetim: Bir üretim işletmesinde model önerisi
Digital audit: Model proposal in a manufacturing enterprise
  1. Tez No: 872761
  2. Yazar: HAKAN ALPAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN TUĞAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Muhasebe denetimi teknoloji ile birlikte değişime uğramaktadır. Muhasebe ve denetim mesleğinin günümüz teknolojisini takip edebilmesi için devamlı olarak dönüşüm içerisinde olması gerekmektedir. Teknoloji altında yer alan akademik disiplinlerin, muhasebe ve muhasebe denetimi disiplinlerinin disiplinler arası çalışmalarının olması gerekmektedir. Teknolojik gelişmelerin denetim mesleğinde kullanılmasıyla birlikte verimlilik artışı olacağı öngörülmektedir. Doğru bilgiye ulaşmak daha hızlı ve daha kolay olacaktır. Teknolojik gelişmelerin faydalarının yanında bazı negatif etkilerinin de olacağı beklenmektedir. Bazı meslek grupları yok olacak ya da etkileri azalacaktır. Teknolojinin artmasıyla birlikte vasıflı işgücü bulma zorluğu yaşanacaktır. Hızlı ve etkili bir biçimde devletin bu değişime ayak uydurması gerekmektedir. Bu etkenler düşünülerek devlet, akademi ve meslek mensupları, mesleğin geleceği ile ilgili tasarımları yapmalıdır. İşletmelerin iç denetim birimleri yeni teknolojik gelişmeleri takip ederek denetim çalışmalarının daha etkin bir biçimde yürütmeyi hedeflemektedir. Bu tezde üretim sektöründeki firmaların dijital denetimi işletmeye nasıl uyarlaması gerektiği üzerine bir model tasarımı yapılmıştır. Günümüz teknolojisi hızla gelişim gösterirken iç denetim işleyiş sistemininde bu gelişmelere paralel olarak değişime ve gelişmeye ihtiyacı vardır. Bu tez, blok zinciri, büyük veri, akıllı sözleşmeler, nesnelerin interneti ve yapay zekânın iç denetim yapısının içerinde nasıl yer alması gerektiğini modellemiştir. Bu model ile birlikte işletmelerde dijital denetime geçerken yapmaları gereken işlemlere yönelik öneriler detaylı anlatılmıştır. Yapılan modelle etkili bir iç denetim mekanizması oluşturulması hedeflenmektedir. Oluşturulan modelin seçim aşaması için yazılım kod örnekleri verilmiştir. Günümüz işletmelerinde dijital dönüşümün hızla ilerlemesiyle birlikte, iç denetimle ilgili dijital denetim uygulamalarıyla ilgili çalışma yapılması bir ihtiyaç halini almıştır. Bu doktora tezi, iç denetimde dijital teknolojileri teşvik etmek ve üretim sektöründe yer alan firmalara yol göstermek için hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Accounting audit is transforming with technology. To keep up with today's technology, the accounting and auditing profession needs to evolve constantly. It is necessary for there to be interdisciplinary studies between the academic disciplines of technology and the disciplines of accounting and auditing. It is predicted that the use of technological advancements in the auditing profession will increase efficiency. Accessing accurate information will be faster and easier. Alongside the benefits of technological advancements, there are expected to be some adverse effects. Some professional groups will disappear, or their effects will diminish. With the increase in technology, skilled labor will be needed. The government needs to adapt to this change rapidly and effectively. Considering these factors, the government, academia, and professional members should design the profession's future. Businesses' internal audit units aim to conduct audit activities more effectively by keeping up with technological developments. This thesis designs a model for how firms in the manufacturing sector should adapt digital auditing to the business. While technology is rapidly evolving, the internal audit system must also change and develop with these advancements. This thesis extensively models how blockchain, big data, smart contracts, and artificial intelligence should be integrated into the internal audit structure. Detailed recommendations are provided for the procedures businesses should follow when transitioning to digital auditing with this model. The aim is to establish an effective internal audit mechanism with the implemented model. Software code examples are given for the selection phase of the created model. Given the rapid digital transformation in today's businesses, there is an urgent need for studies on digital auditing applications related to internal audit. This doctoral thesis is prepared to promote digital technologies in internal auditing and to guide firms in the manufacturing sector, underlining the criticality of this transition.