30-65 yaş arasındaki kadınlarda rahim ağzı kanseri okuryazarlığı ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determination of cervical cancer literacy and affecting factors in women aged 30-65 years
  1. Tez No: 872793
  2. Yazar: TUBA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERPİL ABALI ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalıĢma 30-65 yaĢ arasındaki kadınlarda rahim ağzı kanseri okuryazarlığı ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel tipte yapılmıĢtır. ÇalıĢmanın örneklemini Ġzmir ili Aliağa ilçesi Aliağa Devlet Hastanesi polikliniklerine ayaktan baĢvuran 30-65 yaĢ kadınlar arasından araĢtırmaya katılmayı kabul eden 300 kadın ile gerçekleĢtirilmiĢtir. AraĢtırma verilerinin toplanmasında Tanılama Formu ve Rahim Ağzı Kanseri Okuryazarlığı Değerlendirme Anketi kullanılmıĢtır. Veriler araĢtırmacı tarafından yüz yüze görüĢme yöntemi ile toplanmıĢtır. AraĢtırmada elde edilen veriler SPSS (Statistical Program for Social Sciences) 25.0 istatistik programında değerlendirilmiĢtir. Yapılan analizler sonucunda kadınların yaĢ ortalaması 45,11±9,75‟dir. %80‟i evli olan kadınların, eğitim durumlarının genellikle lise (%31,3) ve üniversite (%35,7) olduğu saptanmıĢtır.Rahim Ağzı Kanseri Okuryazarlığı Değerlendirme Anketi puan ortalamasının 24,06±4,93 olduğu belirlenmiĢtir.
Özet (Çeviri)
This descriptive and cross-sectional study was conducted to determine cervical cancer literacy and factors affecting it in women aged 30-65 years. The sampling of the study was carried out with 300 women aged 30-65 years who accepted to participate in the study among women aged 30-65 years who applied to the outpatient clinics of Aliağa State Hospital in Aliağa district of Ġzmir province. Diagnostic Form and Cervical Cancer Literacy Assessment Questionnaire were used to collect the research data. The data were collected by the researcher by face-to-face interview method. The data obtained in the study were evaluated in SPSS (Statistical Program for Social Sciences) 25.0 statistical programme. As a result of the analyses, the average age of the women was 45.11±9.75. It was found that 80% of the women were married and their educational status was generally high school (31.3%) and university (35.7%). It was determined that the mean score of the Cervical Cancer Literacy Assessment Questionnaire was 24.06±4.93.