Meme kanseri modelinde ilaç adayı moleküllerin koruyucu ve tedavi edici özelliklerinin araştırılması
Investigation of the protective and therapeutic properties of drug candidate molecules in a breast cancer model
- Tez No: 872791
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF TUTAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Moleküler Tıp, Onkoloji, Molecular Medicine, Oncology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Onkoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Meme kanseri günümüzde her yıl en yüksek sayıda mortaliteye sebep olan kanser türlerinden biri olarak görülmeye devam etmektedir. Yeni ilaç adayı moleküllerin bulunması ile meme kanserine bağlı mortalite oranlarının düşürülmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda üreticiden satın alınan meme kanseri hücre hattı kültüre edildi. MCF-7 hücre hattı için DMEM high Glucose'a uygun ortam bileşenleri eklenerek hazırlandı. Balb-c farelerin son ön meme bezlerine inoküle edilmiş ve tümörlerin 2-3 mm boyuta ulaşması tümör inokülasyonundan 10 gün sonra başarı ile gerçekleşen bu hayvanlar deneye alındı. Yapılan ön çalışmada 4T1 meme kanseri hücreleri (ATCC; #CRL2539) medyum koşullarına uygun olarak %10 Fetal Sığır Serumu (FBS) ve %1 Penisilin/Streptomisin (PS) ile desteklenmiş HEPES içeren RPMI medyumunda 37°C sıcaklık ve %5 CO2 ile klimatize edilerek steril inkübatörde çoğaltıldı. Bulgular: Yapılan gen zenginleştirme analizlerinde E1 maddesinin en çok etkisinin VEGF bağlanma bölgesine reseptör dimerizasyonu sağlayarak yaptığı görüldü. Aynı zamanda Caspas aktivasyonu , SMAC apopitoz regulasyonu da E1 maddesinin etkileri arasında olduğu görüldü. Sonuç: Meme kanseri için yeni ilaç adayı molekülün, standart tedavilere göre benzer yolaklardan etki ettiği ve etkin bir madde olduğu görüldü. Ancak E1 molekülünün kullanıma girebilmesi için yeni çalışmalara ihtiyaç bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: Breast cancer continues to be seen as one of the cancer types causing the highest number of mortalities each year. The aim is to reduce mortality rates associated with breast cancer through the discovery of new drug candidate molecules. Materials and Methods: In our study, breast cancer cell line purchased from the supplier was cultured. The medium for the MCF-7 cell line was prepared by adding suitable environmental components to DMEM high Glucose. Balb-c mice, which had been inoculated into the last front mammary glands and achieved successful tumor growth to 2-3 mm size ten days post-inoculation, were included in the experiment. In the preliminary study, 4T1 breast cancer cells (ATCC; #CRL2539) were cultured in RPMI medium supplemented with 10% Fetal Bovine Serum (FBS) and 1% Penicillin/Streptomycin (PS) containing HEPES, at a temperature of 37°C and 5% CO2 in a conditioned sterile incubator. Results: In the gene enrichment analysis, it was seen that the E1 substance had the most effect by providing receptor dimerization to the VEGF binding site. At the same time, Caspas activation and SMAC apoptosis regulation were also observed to be among the effects of substance E1. Conclusion: It was observed that the new drug candidate molecule for breast cancer acts through similar pathways to standard treatments and is an effective substance. However, new studies are needed before the E1 molecule can be put into use.