Pap tedavisinin tıkayıcı uyku apne sendromu hastalarında nazal hava akımına ve mukosilier klirense etkisinin objektif değerlendirilmesi
The objective measurement of the affects of pap treatment to nasalairflow and mucociliary clearence in obstructive sleep apnea patients
- Tez No: 872798
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE İRİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Oğuz, O. Pap tedavisinin tıkayıcı uyku apne sendromu hastalarında nazal hava akımına ve mukosilier klirense etkisinin objektif değerlendirilmesi. S.B. Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz Kliniği, Uzmanlık tezi, Ankara, 2013. PAP tedavisi tıkayıcı uyku apne sendromunun öncelikli tedavi yöntemidir. PAP tedavisine uyum hastalığın tedavi başarısında oldukça önemlidir. Tedaviye bağlı oluşabilecek yan etkiler tedavi uyumunu bozabilir. Tedavide en sık burun maskeleri kullanılır. Çalışmamızda PAP tedavisi verilen hastalara tedavi öncesi, bir aylık tedavi sonrası akşam ve sabah akustik rinometri ile MCA (minimal crossectional arrea), anterior rinomanometri ile total nazal direnç, mukosilier transport zamanları ölçüldü ve SNOT-20 yaşam kalitesi anketlerini uygulayarak tedavinin nazal hava akımına, mukosilier klirense ve yaşam kalitesine etkilerini araştırdık. Tedavi öncesine göre tedavi sonrası MCA değerleri istatistiksel anlamlı derecede düşük bulundu. Total nazal direnç tedavi sonrası istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulundu. Mukosilier transport zamanı farklı bulunmadı. Anket sonuçlarında tedavi ile uyku semptomları azalırken nazal semptomların arttığı görüldü. Sonuç olarak PAP tedavileri nazal konjesyonu arttırarak burun kesit alanını ve nazal hava akımını olumsuz etkileyebilir. Bu durum tedavi başarısızlığına yol açabilir. Hastaların yaşam kalitesindeki genel düzelme bu yan etkileri tolere etmelerini sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Oguz, O The objective measurement of the affects of PAP treatment to nasal airflow and mucociliary clearence in obstructive sleep apnea patients, Ankara Numune Training and Research Hospital Dept. of ENT, MD thesis, Ankara, Turkey 2013. PAP treatment is the primary treatment method in obstructive sleep apnea syndrome. Compliance with the treatment is very important for the success of the treatment. Complications of PAP treatment negatively affects the consistence of the treatment. The most common method in PAP treatment is nasal masks. In our study, we performed paitents acoustic rhinometry for MCA (minimal cross sectional area), anterior rinomanometry for total nasal resistance, also investigated sacharine test for mucusilary transport time and SNOT-20 and their effects to the quality of life, before the treatment, after a month with the treatment, day and night for effects of treatment to nasal airflow, mucosiliary transport time and quality of life. Statistically, MCA measurements were found to be significantly reduced after the treatment. Statistically total nasal resistance was also significantly increased after the treatment. Statistically there was no change observed in mucociliary transport time after the treatment. According to the questionnaire results, the sleep symptoms were decreased while the nasal symptoms were increased after treatment. In conclusion, PAP treatment increases nasal congestion and may affect nasal cross sectional area and nasal airflow negatively. This situation may cause failure of treatment success. Patients tolerate these complications due to the improvements in their quality of life.