Pektus ekskavatum hastalarında preoperatif radyolojik değerlendirme ile cerrahinin planlanması
Pectus excavatum patients: Preoperative radiological assessment and surgical planning
- Tez No: 872797
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNÇ LAÇİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Cerrahisi, Thoracic Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Giriş: Pektus ekskavatumlu bir hastaya yerleştirilecek bar sayısına karar vermek cerrahın uzmanlığına bağlıdır. Hasta memnuniyetinin öncelikli olması ve ana şikayetin kozmetik olması nedeniyle, doğru bar yerleştirme sayısını belirlemek çok önemlidir. Bu çalışma, maksimum memnuniyet için gereken ideal bar sayısını belirleyen bir severity indeksi sunmayı amaçlamaktadır. Yöntem: Eylül 2018 ve Mart 2024 tarihleri arasında Göğüs Duvarı Deformiteleri Klinik Veritabanı kayıtları, pektus ekskavatumun minimal invaziv onarımı yapılan 365 hastayı içermektedir. 365 hastadan 81'i bu çalışmaya dahil edildi ve ameliyat öncesi göğüs bilgisayarlı tomografisi çekildi. Hastaları aldıkları bar sayısına göre üç gruba ayırdık. Grup I'e bir (n=24), Grup II'ye iki (n=39), Grup III'e üç bar (n=18) verildi. Haller indeksi (HI), düzeltme indeksi (CI), asimetri indeksi (AI), kostosternal açı, sternum eğim oranı, sternum uzunluğu ve yoğunluğu hesaplandı ve bu değerler yerleştirilen bar sayısı ile korele edildi ve yerleştirilecek bar sayısını belirlemek için bir severity indeksi oluşturuldu. Bulgular: Sternal cismin yoğunluğu ile bar sayısı arasında ters bir ilişki olduğu bulundu. Yoğunluk Grup I ve II arasında istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p=0,003449).
Özet (Çeviri)
Ain:The decision on the number of bars to be placed in a patient with pectus excavatum depends on the surgeon's expertise. As patient satisfaction is the priority and the main complaint is cosmetic, it is crucial to determine the correct number of bar placements. This study aims to introduce a severity index that determines the ideal number of bars required for maximum satisfaction. Method: The records of the Chest Wall Deformities Clinical Database between September 2018 and March 2024 include 365 patients who underwent minimally invasive repair of pectus excavatum. 81 out of 365 patients were enrolled in this study and received preoperative chest computerized tomography. We divided the patients into three groups based on the number of bars they received. Group I received one (n=24),Group II had two (n=39),Group III had three bars(n=18). Haller index(HI), correction index(CI), asymmetry index(AI), costosternal angle,sternum slope ratio,length and density of sternal body were calculated.These values were correlated with the number of bars that were placed.A severity index is created to determine the number of bars to be placed. Results: We found that there was an inverse relationship between the density of the sternal body and the number of bars. The density was found to be statistically significant between Group I and II (p=0,003449).