Manisa müzesindeki Türk işi işlemelerden örnekler
Samples of Turkish stitch embroideries in Manisa museum
  1. Tez No: 87280
  2. Yazar: SEDA ALAN UNCU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CELALE İLKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: El Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 285
Özet
ÖZET“Manisa Müzesi 'ndeki Türk İşi İşlemelerden Örnekler”konusunda yapılan bu araştırmada, Türk işi işleme örneklerini incelemek amaçlanmıştır. Manisa Müzesi 'nde bulunan Türk işi işlemeli peşkir, uçkur ve çevre örnekleri incelenmiş ve 50 adet örnek araştırma kapsamma alınmış ve sınırlandırılmıştır. Gözlem fişi geliştirilerek örneklerin tüm özellikleri belirlenmiştir. Bu bilgiler fotoğraf ve desenlerle desteklenmiştir. Ürünlerin belirli özellikleri için oluşturulan tablolara, gözlem fişlerinden elde edilen veriler işlenmiş ve bulgular ile sonuca ulaşılmaya çalışılmıştır. Türk milleti, sanat yeteneğini zamanla geliştirmiş, diğer milletlerle etkilenme süreci içinde devam ettirmiş ve kendilerine has çeşitli sanat dalları ortaya koymuşlardır. Bu sanat dallan içerisinde önemli bir yere sahip olan el sanatları, köklü bir geçmişin uzantısı olarak günümüze ulaşmıştır. Manisa yöresinde işlemeler önemli bir yere sahiptir. Özellikle Manisa Müzesi 'nde yapılan araştırmada Türk işlemelerin zenginliği ve çeşitleri dikkat çekmiştir. Bunların bir kısmı araştırılıp incelenmiş ve belgelendirilerek tanıtılmaya çalışılmıştır. XIV
Özet (Çeviri)
SUMMARY The research which was done on“Samples of Turkish Stitch Embroideries Housed In Manisa Museum”aims to examine Turkish Stitch Embroideries Samples. Samples of napkin, belt and handkerchief which were worked with Turkish stitch and stated in Manisa Museum were examined and 50 samples were taken into research content and determined. All qualities of these samples were determined by developing the“observation chart”and these information was supported with photographs and drawings. The information which was taken from the“observation chart”was used to produce charts to show certain specialities of the products and tried to reach the conclusion. Embroideries take an important place in Manisa area. In the researches which were done in Manisa Museum take attention with their wealth and kind. Some of them were searched, examined and tried to be shown by documents. XV