Akut koroner sendrom ile Akdeniz Üniversitesi hastanesi koroner yoğun bakımda takip edilen 65 yaş ve üzeri hastaların kısa ve uzun dönem sonuçları: invaziv ve konservatif tedavinin karşılaştırılması
Short and long term outcomes of patients aged 65 and over followed in the coronary intensive care unit of Akdeniz University Hospital with acute coronary syndrome: Comparison of invasive and conservative treatment
- Tez No: 872837
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTÜL BELGİ YILDIRIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Koroner arter hastalığı dünya genelinde halen önemli bir mortalite ve morbidite nedenidir. Tıbbın gelişmesi ile hastaların sağkalım süresi uzamaktadır. Bununla birlikte ileri yaş akut koroner sendrom (AKS) olgularında da artış meydana gelmektedir. Artan yaş ile birlikte koroner arter hastalığına ek olarak diğer komorbiditeler de artmaktadır. Bu da AKS ile takip edilen hastaların tedavi seçeneklerini ve sağkalımlarını etkilemektedir. ST yükselmesi olmayan akut koroner sendrom (NSTE-AKS) tedavisinde güncel kılavuzlar, uygun olan yaşlı hastalar için invaziv stratejiyi önermektedir. Yaşlı hastalarda invaziv yaklaşımda, komorbiditeler nedeniyle komplikasyonlar daha sık gözlenmektedir. Yaşlılarda invaziv yaklaşımı öneren çalışmalar olmakla birlikte; konservatif yaklaşımda farkın saptanmadığı zıt görüşler de mevcuttur. Çalışmamızın amacı; AKS ile Akdeniz Üniversitesi Hastanesi koroner yoğun bakımda takip edilen 65 yaş ve üzeri hastalarda kısa ve uzun dönem sonuçları değerlendirmek ve tercih edilen invaziv ve konservatif tedavinin hastane içi ve taburculuk sonrası 1 yıllık sağkalıma etkisini araştırmaktır. Çalışmamız tek merkezli, retrospektif bir çalışmadır. 2016-2021 yılları arasında AKS ile Akdeniz Üniversitesi Hastanesi koroner yoğun bakımda takip edilen, dışlama kriterlerine sahip olmayan, 65 yaş ve üzeri 362 hasta dahil edildi. Hastalar perkütan koroner girişim (PKG) ve medikal tedavi olarak 2 gruba ayrıldı. Tüm hastaların GRACE ve CRUSADE skorları hesaplandı. Daha önce bilinen koroner arter bypass greftleme (CABG) öyküsü olmayan ve koroner anjiyografi (KAG) yapılan hastaların SYNTAX skorları hesaplandı. Kısa dönem sonuçlar için hastane içi kanama ve hastane içi ölüm değerlendirildi. Uzun dönem sonuçlar için taburculuk sonrası 1 yıllık ölüm ve 1 yıllık majör advers kardiyovasküler olay değerlendirildi. Bu sonuçlar GRACE, CRUSADE ve SYNTAX skorları ile beraber karşılaştırıldı. Bağımsız değişkenler saptandı. Hastaların 225'i (%62,2) erkek, 137'si (%37,8) kadındır. Yaş ortalaması 74,66±7,07 olup; hasta yaşları 65 ile 99 arasında değişmektedir. Dahil edilen hastaların 285'i (%78,7) NSTE-AKS hastası, 77'si (%21,3) STEMİ hastasıdır. Hastaların 297'sine (%82) KAG yapılmış, 65'ine (%18) KAG yapılmadan direkt medikal tedavi kararı verilmiştir. KAG yapılan hastaların 78'ine (%26,3) medikal tedavi, 219'una (%73,7) PKG kararı verilmiştir. 1 yıllık MACE, taburculuk sonrası 1 yıl içinde ölüm ve başvuruda hastane içi ölüm, medikal tedavi grubunda PKG grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha fazla bulundu. Taburculuk sonrası bir yıl içinde kaybedilen hastaların, hayatta kalan hastalara göre SYNTAX (p=0,019), GRACE (p=0,001), CRUSADE (p=0,001) skorları daha yüksek ve KYBÜ kalış süresi (p=0,001) daha uzun bulundu. MACE izlenen hastalarda GRACE, CRUSADE skoru daha yüksek (her ikisi için p= 0,001), EF değeri daha düşük izlendi (p= 0,001). SYNTAX skoru MACE gelişiminde belirleyici izlenmedi (p>0,05). Koroner anjiyografi yapılıp medikal takip kararı alınan hastalarla, PKG yapılan hastalar arasında kontrast nefropati açısından fark saptanmamıştır. Yapılan Cox regresyon analizinde GFR, GRACE, SYNTAX ve EF bir yıllık mortalite için bağımsız değişken olarak bulunmuştur. Ancak 1 yıllık MACE için GRACE skoru ve dislipidemi bağımsız değişken olarak bulunmuştur. Çalışmamız AKS hastalarında işlem sonrası MACE önlenmesi açısından sıkı dislipidemi kontrolünün önemini vurgulamaktadır. Sonuç olarak, ileri yaş AKS hastalarında iyi bir ön değerlendirme sonrası invaziv tedavi güvenle tercih edilebilir.
Özet (Çeviri)
Coronary artery disease is an important cause of mortality and morbidity worldwide. Thanks to the development of medicine, the survival time of patients is prolonged. However, there is also an increase in the number of elderly patients with acute coronary syndrome (ACS). In addition to coronary artery disease, other comorbidities increase with increasing age. This affects the treatment options and survival of patients with ACS. Current guidelines for the treatment of non-ST-elevation acute coronary syndrome (NSTE-ACS) recommend an invasive strategy for eligible elderly patients. Complications are observed more frequently in the invasive approach in elderly patients due to comorbidities. Although there are studies recommending invasive approach in the elderly, there are also opposing views in which no difference is found in conservative approach. The aim of our study was to evaluate the short- and long-term outcomes in patients aged 65 years and older who were followed up in the coronary intensive care unit of Akdeniz University Hospital with ACS and to investigate the effect of preferred invasive and conservative treatment on in-hospital and 1-year post-discharge survival. Our study is a single-centre, retrospective study. Between 2016 and 2021, 362 patients aged 65 years and older who were followed up in the coronary intensive care unit of Akdeniz University Hospital with ACS and who did not meet the exclusion criteria were included. Patients were divided into 2 groups as percutaneous coronary intervention (PCI) and medical treatment. GRACE and CRUSADE scores were calculated in all patients. SYNTAX scores were calculated in patients who had no known history of coronary artery bypass grafting (CABG) and underwent coronary angiography (CAG). In-hospital haemorrhage and in-hospital death were evaluated for short-term outcomes. For long-term outcomes, 1-year post-discharge death and 1-year major adverse cardiovascular events were evaluated. These outcomes were compared with GRACE, CRUSADE and SYNTAX scores. The independent variables were determined. Of the patients, 225 (62.2%) were male and 137 (37.8%) were female. The mean age was 74.66±7.07 years and the patient ages ranged between 65 and 99 years. Of the included patients, 285 (78.7%) were NSTE-ACS patients and 77 (21.3%) were STEMI patients. CAG was performed in 297 (82%) of the patients, and 65 (18%) patients received direct medical treatment without CAG. Of the patients who underwent CAG, 78 (26.3%) received medical treatment and 219 (73.7%) received PCI. One-year MACE, death within one year after discharge, and in-hospital death at admission were found to be statistically significantly higher in the medical treatment group compared to the PCI group. The patients who were lost within one year after discharge had higher SYNTAX (p=0.019), GRACE (p=0.001), and CRUSADE (p=0.001) scores and longer CICU stays (p=0.001) compared to the surviving patients. In patients with observed MACE, GRACE and CRUSADE scores were higher (p=0.001 for both), and EF value was observed to be lower (p=0.001). The SYNTAX score was not found to be a determinant in the development of MACE (p>0.05). There was no difference in contrast nephropathy between patients who underwent coronary angiography and were decided to be medically monitored and those who underwent PCI. In the Cox regression analysis, GFR, GRACE, SYNTAX, and EF were found to be independent variables for one-year mortality. However, for one-year MACE, the GRACE score and dyslipidemia were found to be independent variables. Our study highlights the importance of strict dyslipidemia control in preventing post-procedural MACE in ACS patients. In conclusion, after a thorough preliminary evaluation, invasive treatment can be safely preferred in elderly ACS patients.