Servikal posterior laminoforaminotomi (key-hole) yöntemi ile cerrahi yaklaşımda vertebral oluşumların işaret noktalarının anatomik ve radyolojik değerlendirilmesi
Anatomical and radiological evaluation of landmarks of vertebral formations in surgical approach using cervical posterior laminoforaminotomy (key-hole) method
- Tez No: 872839
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKAN TATAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Columna vertebralisin servikal bölümü narin yapısı nedeniyle yüksek hareket yeteneği ve taşıdığı biyomekanik yüklenmeye bağlı olarak servikal disk herniasyonları gibi patolojilere karşı savunmasızdır. Cerrahi endikasyon konulan disk herniasyonları, foraminal stenoz gibi patolojilerde daha çok anterior servikal mikrodiskektomi tercih edilmekle beraber lateralize yumuşak disk herniasyonları, foraminal stenoz gibi patolojilerde posterior servikal laminoforaminotomi (key-hole) yöntemi de kullanılabilmektedir. Anterior yerleşimli vital yapılara bağlı postoperatif morbidite olasılığının ve instabilite olasılığının daha düşük olmasından dolayı posterior servikal laminoforaminotomi yönteminin önemli olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı columna vertebralisin servikal bölge anatomisinin BT ve MR görüntüleme yöntemleri ile morfometrik ölçümlerinin yapılması ve bu ölçümlere taze donmuş kadavralarda yapılan morfometrik ölçümlerin eklenmesi, detaylı istatistiksel analizlerle değerlerin birbirleriyle ilişkisinin ortaya konması ve bir senteze gidilmesidir. Çalışmada 50 olguda radyolojik görüntüleme yöntemleriyle ve 8 taze donmuş kadavrada cerrahi anatomik diseksiyonlarla C2-C7 arası laminalarda, faset eklemlerinde, processus articularis inferior ve superiorlarda morfometrik ölçümler yapıldı. Yapılan tüm ölçümler istatistiksel olarak analiz edildi, karşılaştırıldı ve yorumlandı. BT ve MR görüntüleme yöntemleriyle yapılan ölçümler arasındaki uyum çalışmalarında pek çok parametrede uyumluluk gözlenmiş olmakla birlikte bu bölgenin hassas anatomik değerlendirmesinde ve cerrahi planlamasında BT'nin şu andaki teknolojik durumunda MR'a göre hala üstünlük gösterdiği gözlenmektedir. Sonuç olarak, bu çalışmanın ilgili beyin ve sinir cerrahlarına yardımcı olacağını, anatomi eğitim programlarına ve anatomi uzmanlarına yarar sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The cervical portion of the vertebral column, due to its delicate structure, is vulnerable to pathologies such as cervical disc herniations attributed to its high mobility and biomechanical loading. While anterior cervical microdiscectomy is primarily preferred for surgical indications such as disc herniations and foraminal stenosis, the posterior cervical laminoforaminotomy (key-hole) method can also be utilized in cases involving lateralized soft disc herniations and foraminal stenosis. The significance of the posterior cervical laminoforaminotomy method is believed to stem from its lower likelihood of postoperative morbidity and instability associated with anteriorly located vital structures. The aim of this study is to perform morphometric measurements of the cervical vertebral anatomy using computerized tomography and magnetic resonance imaging methods, supplementing these measurements with those obtained from cadaveric specimens through surgical anatomical dissections, conducting detailed statistical analyses to establish the relationship between these values, and reaching a synthesis. Morphometric measurements were conducted on laminae, facet joints, and superior and inferior articular processes of C2-C7 in 50 cases through radiological imaging methods and in 8 fresh-frozen cadavers through surgical anatomical dissections. All measurements were statistically analyzed, compared, and interpreted. In studies aiming to assess the concordance between measurements obtained through computed tomography (CT) and magnetic resonance imaging (MRI) techniques, while congruence has been observed across numerous parameters, CT currently demonstrates superiority over MRI in the precise anatomical evaluation and surgical planning of the region, given the present technological status of CT compared to MRI. Ultimately, it is anticipated that this study will assist relevant neurosurgeons, benefit anatomy education programs, and anatomists in the field.