Rönesans ve Barok Dönemi resim sanatı imgelerinin modayla ilişkisi
The Relationship between Renaissance and Baroque Period art images and fashion
- Tez No: 872840
- Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN PERDAHCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moda ve Tekstil Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
İmge; dış dünyadaki görünümlerin, nesnelerin, varlıkların zihinde yeniden yaratılması, canlandırılması veya tasarlanması anlamlarına gelmektedir. Sanat en yalın anlamıyla düşünüldüğünde imge oluşturma ve üretme sürecidir. Sanat yapıtlarının ilk yaratımı, sanatçının imgeleminde yapıta dair ürettiği imgeyle başlamaktadır. Dolayısıyla tüm sanatların ve yaratımların temelini imgelerin oluşturduğu görülmektedir. Resim sanatı imgeleri oluşturuldukları dönemin giyim özelliklerini görselleştiren en önemli yansımalardır. Modanın tarihi süreci içinde gelişim ve değişimlerin ardı ardına yaşandığı iki dönem Rönesans ve Barok Dönemidir. Rönesans ve Barok Dönemi resim sanatı imgelerindeki giyim özelliklerinde bir dönem vücuda oturan, bir dönem oldukça geometrik, bir dönem daha yumuşak biçimlerin görülmesi silüet görünümlerinin süreç içerisinde uğradığı değişimleri yansıtmaktadır. Silüetteki farklılıklar yaka, kol, bel hattı ve etek formu gibi bir giysiyi oluşturan öğelerdeki değişimlerin bir sonucudur. Aynı değişimin kullanılan kumaş türlerinde ve aksesuarlarda da yaşandığı görülmektedir. Çalışmada bu değişimler Rönesans ve Barok Dönemi resim sanatı imgeleri bağlamında incelenmiştir. Çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde imge ve imgelem kavramlarının anlamları araştırılmış, imgenin türlerine, kullanım alanlarına ve sınıflandırılmalara yer verilmiştir. Bunların yanı sıra imgelerin toplumlarda yarattığı etki, imge ve sanat ilişkisi; imge üretimi, imge ve zihin ilişkisi incelenmiş ayrıca düşünürlerin çözümlemelerine yer verilmiştir. İmge kavramının kapsamlı açıklamaları ve anlamına dair farklı görüşler irdelenerek sonraki bölümlerde incelenecek olan imge örneklerine zemin hazırlanmıştır. İkinci bölümde Rönesans ve Barok Dönemiyle ilgili bilgilere ve sanatçılara yer verilmiştir. Seçilen sanatçıların resimlerinde işlediği temaların, konuların, sanatsal üslup ve tekniklerin üzerinde durularak sanatsal ifade biçimleri irdelenmiştir. Üçüncü bölümde ise Rönesans ve Barok Dönemi giyim özellikleri araştırılmış, ikinci bölümde yer verilen sanatçıların ürettiği resim sanatı imgelerinin modayla ilişkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
An image refers to the recreation, animation or design of appearances, objects or entities from the external world within the mind. Art, in its simplest sense, is the process of creating and producing images. The initial creation of artworks begins with the image generated in the artist's imagination. Thus, it can be observed that the foundation of all arts and creations is formed by images. In the realm of painting, images serve as significant reflections visualizing the clothing characteristics of their respective eras. The historical progression of fashion witnessed successive developments and transformations primarily during the Renaissance and Baroque periods. The depiction of clothing characteristics in the images of Renaissance and Baroque painting reflects a variety of silhouettes evolving over time, from to highly geometric to softer shapes. Variations in silhouette reflect changes in elements, constituting a garment, such as neckline, sleeve, waistline and skirt from. Similar transformations are observed in the types of fabrics used and accessories employed. This study examines these changes within the context of images in Renaissance and Baroque painting. The study consists of three main sections. The first section investigates the meanings of the concepts of image and imagination, discussing the types, uses and classifications of images. Additionally, it delves into the impact of images on societies, the relationship between image and art, image production and the connection between image and mind, along with insights from various thinkers. Comprehensive explanations of the concept of image and different perspectives on its meaning lay the groundwork for the image examples to be examined in subsequent sections. The second section provides information about the Renaissance and Baroque periods, including details about artists. It examines the themes, subjects, artistic styles and techniques portrayed in the paintings of selected artists, analyzing their artistic expressions. The third section explores the clothing characteristics of the Renaissance and Baroque periods, examining the relationship between the images produced by the artists featured in the second section and fashion.