Yeminli mali müşavirlerin tasdik işlemlerinden kaynaklanan müteselsil sorumluluğu ve rücu ilişkileri
Joint liability and recourse relations of sworn-in certified public accountants arising from certifty process
  1. Tez No: 872841
  2. Yazar: ECENUR TÜRKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL İBİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
YMM'ler, 213 S.K.'nın mük. 227. madde ve 3568 S.K.'nın 12. madde hükümleri uyarınca; tasdik işlemleri sonucu meydana çıkan vergi ziyaı, ceza ve gecikme faizlerinden dolayı mükellefle birlikte müştereken ve müteselsilen sorumlu tutulmuşlardır. YMM'lere yüklenen müteselsil sorumluluğun vergi ve borçlar hukuku arasında bir yerde durması sebebiyle, sorumluluk uygulaması meslek mensubunun aleyhine olabilecek birçok husus içermektedir. Çalışma kapsamında, bu özel sorumluluk halinin aydınlatılması amacıyla Yargı kararlarında meslek mensuplarının müteselsil sorumlu tutulması için bir ölçüt olarak belirlenen mesleki özen kavramı üzerinde durulmaktadır. YMM'lerin sorumluluk sınırlarının saptanması; hem kendilerinin hem mükelleflerin 6098 S.K. kapsamında birbirlerine rücu hakkı ve bu hakkın kullanılmasına yönelik taleplerini de etkilemektedir. Şartlar oluştuğu takdirde; mükellefin, görevini layıkıyla yerine getirmeyen YMM'ye karşı ve YMM'nin de çeşitli sebeplerle ödemek zorunda kaldığı tasdik işleminden kaynaklanan vergi ziyaı, ceza ve gecikme faizlerinden dolayı mükellefe iç ilişkide rücu etmesi mümkündür. Bu tür iç ilişkiler bir özel hukuk ilişkisi olması sebebiyle, şayet taraflar arasındaki sözleşmede tahkim şartı varsa hakem kararıyla, yok ise adli yargı organlarında çözülecektir. YMM ve mükellefin birbirlerine yönelttikleri rücu taleplerinde tahkim heyeti yahut hâkim sorumluluğu paylaştırırken; özellikle YMM'nin mesleki özen kavramı üzerinde duracak, olayın bütün durum ve koşulları ile kusurun ağırlığını değerlendirerek sorumluların olaydaki rollerini hakkaniyet gereğince dikkate alacaktır.
Özet (Çeviri)
Sworn-in Certified Public Accountants, Tax Procedure Law No. 213 Pursuant to the provisions of article 227 and article 12 of the Law of Accounting Professional Numbered 3568; The sworn-in CPA and the taxpayer are jointly and severally liable for resulting tax loss, penalty and delay interest because of certifty process. Due to fact that joint responsibility imposed on the members of profession stands somewhere between the tax and the law of obligations, the practice of responsibility includes many legal gaps that may be against the member of professionIf the conditions are met; It is possible for the taxpayer to recourse to the sworn-in CPA in internal relations against the member of the profession who does not fulfill his duty properly and due to tax loss, penalty and delay interests that the member of the profession has to pay for various reasons. Since such internal relations are a private law relationship, if there is an arbitration clause in the contract between the parties, it will be resolved by arbitration, and if the dispute cannot be concluded, it will be resolved by judicial organs. While the judge shares responsibility in recourse requests made by the member of the sworn-in CPA and taxpayer to each other; In particular, it will focus on concept of professional care of the sworn-in CPA, evaluate all the circumstances and conditions of the incident and the gravity of the fault, and take into account the roles of those responsible in the event, in accordance with equity.