Ameliyathane hemşirelerinin pediatrik basınç yaralanmaları hakkındaki bilgi düzeyleri ve etkileyen faktörler
Knowledge levels of operating room nurses about pediatric pressure injuries and affecting factors
  1. Tez No: 872843
  2. Yazar: HAVVA KARAKAŞ AYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BEKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma, ameliyathane hemşirelerinin intraoperatif süreç içerisindeki pediatrik basınç yaralanmaları hakkındaki bilgi düzeylerini ve etkileyen faktörleri değerlendirmek amacıyla gerçekleştirildi. Araştırma tanımlayıcı, korelasyonel, karşılaştırmalı ve kesitsel bir çalışma olarak Türk Cerrahi ve Ameliyathane Hemşireleri Derneği aracılığıyla araştırmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden 162 ameliyathane hemşiresi ile yürütüldü. Veriler araştırmacılar tarafından literatür taranarak geliştirilen Sosyo-Demografik Veri Toplama Formu ve Ameliyathane Pediatrik Basınç Yaralanması Bilgi Değerlendirme Formu ile toplandı. Anketin güvenirliği Kuder Richardson 20 katsayısı kullanılarak hesaplandı ve güvenirlik katsayısı 0.932 olarak bulundu. Araştırmada bağımsız değişkenlerin (hemşirelerin sosyo-demografik ve klinik özellikleri), hemşirelerin bilgilerini yordama düzeyi çoklu doğrusal regresyon analizi ile incelendi. Gruplar arasında 'çalışılan kuruma' göre anketten alınan puan bakımından fark olup olmadığı Kruskal Wallis testi ile değerlendirildi. Verilerin değerlendirilmesinde hata (yanılma) payı 0.05 olarak kabul edildi. Hemşirelerin Ameliyathane Pediatrik Basınç Yaralanması Bilgi Değerlendirme Formu puan ortalaması 38.72 ± 9.20 (min: 0, max: 50) olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the level of knowledge of operating room nurses about pediatric pressure injuries in the intraoperative process and the factors affecting them. The research was carried out as a descriptive, correlational, comparative and cross-sectional study with 162 operating room nurses who voluntarily agreed to participate in the study through the Turkish Surgical and Operating Room Nurses Association. The data were collected with the Socio-Demographic Data Collection Form and Operating Room Pediatric Pressure Injury Information Assessment Form developed by the researchers by reviewing the literature. The reliability of the questionnaire was calculated using the Kuder Richardson 20 coefficient and the reliability coefficient was found as 0.932. In the study, the predictive level of independent variables (socio-demographic and clinical characteristics of nurses) on nurses' knowledge was analyzed by multiple linear regression analysis. The Kruskal-Wallis test was used to evaluate whether there was a difference between the groups in terms of the score obtained from the questionnaire according to the 'institution of employment'. The margin of error was accepted as 0.05 in the evaluation of the data. The mean score of the Operating Room Pediatric Pressure Injury Knowledge Assessment Form was 38.72 ± 9.20 (min: 0, max: 50).