Elektif diz ameliyatlarında siyatik ve femoral sinir blok kombinasyonunun, ıpack ve addüktör kanal kombinasyonu ile karşılaştırılması
  1. Tez No: 872879
  2. Yazar: OSMAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DÖNDÜ GENÇ MORALAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
AMAÇ: Elektif diz ameliyatlarında postoperatif dönemde orta şiddetli ağrı görülmektedir. Postoperatif analjezide addüktör kanal ve Interspace Between The Popliteal Artery And Capsule Of the Posterior Knee (IPACK) blok kombinasyonu ile, femoral ve popliteal siyatik blok kombinasyonu tercih edilmektedir. Çalışmamızda bu iki blok kombinasyonunun postoperatif analjezik ve motor blok süreleri açısından karşılaştırılması amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu çalışma randomize prospektif çalışma olarak planlanmış ve diz ameliyatı olan 93 hasta dahil edilmiştir. Hastalar operasyon sonunda kapalı zarf yöntemi kullanılarak hastalar 2 gruba ayrıldı. Grup AI 'ya Addüktör Kanal ve IPACK blok kombinasyonu, Grup FS'ye ise femoral sinir bloğu ve popliteal bölgeden siyatik sinir blok kombinasyonu yapıldı. Hastalar blok yapıldıktan sonra 2., 4., 8., 12., 24. saatlerde dermatom alanları, motor blok düzeyi, Vizüel Analog Skala (VAS) skorları, değerlendirildi. İlk kurtarma analjezik zamanı, 24 saat toplam opioid tüketimi, ilk mobilizasyon süreleri takip edildi. BULGULAR: Postoperatif 24 saat toplam opioid kullanım miktarlarıve VAS değerleri FS grubunda, AI grubuna göre daha düşük olarak görüldü. Motor blok, dermatomlarda otonom ve duysal blok bitiş süreleri, ilk mobilizasyon zamanı, ilk kurtarma analjezik zamanı FS grubunda, AI grubuna göre daha uzun olarak bulundu. Her iki grupta toplam operasyon süresi benzerdi. SONUÇ: Sonuç olarak çalışmamızda FS grubu, AI grubuna göre daha uzun süre motor blok yapmasının yanında VAS skorunun, toplam opioid kullanımının daha düşük olması nedeniyle total diz replasmanı vakalarında tercih edilebileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
AIM: In elective knee surgeries, moderate pain is observed in the postoperative period. In postoperative analgesia, a combination of adductor canal and Interspace Between The Popliteal Artery And Capsule Of the Posterior Knee (IPACK) block and femoral and popliteal sciatic block are preferred. Our study aimed to compare the combination of these two blocks in terms of postoperative analgesic and motor block durations. MATERIALS AND METHOD: This study was planned as a randomized prospective study and 93 patients who had knee surgery were included. At the end of the operation, the patients were divided into 2 groups using the sealed envelope method. A combination of Adductor Canal and IPACK block was performed in Group AI, and a combination of femoral nerve block and sciatic nerve block from the popliteal region was performed in Group FS. Dermatome areas, motor block level, Visual Analog Scale (VAS) scores were evaluated at the 2nd, 4th, 8th, 12th and 24th hours after the block was performed. First rescue analgesic time, 24-hour total opioid consumption, and first mobilization times were monitored RESULTS: Postoperative 24-hour total opioid use amounts and VAS values were lower in the FS group than in the AI group. Motor block, autonomic and sensory block end times in dermatomes, first mobilization time, and first rescue analgesic time were found to be longer in the FS group than in the AI group. Total operative time was similar in both groups. CONCLUSIONS: As a result, we think that in our study, the FS group may be preferred in total knee replacement cases due to its lower VAS score and lower total opioid use, as well as motor blockade for a longer period of time compared to the AI group.